مؤلفان: دونالد کلیفتون، تام راس

کتاب بسیار بسیار کم حجمی است

بزارید اول با نکات منفی شروع کنم، فرض کنید اول صبحی که از در خونه اومدید بیرون و سوار اولین تاکسی ای که شدید راننده بی اخلاق و عصبی باشه و شما رو دچار یک حس منفی و تنش کنه، شما میرسید به محل کار و اینو به یکی از همکارانتون منتقل میکنید یعنی شما هم به نوعی یه پرخاش یا حرکت نادرستی میکنید که از ناخودآگاهتون هم اومده بیرون بعدم اون یه کار دیگه در حق شخص دیگه ای میکنه و این زنجیره ادامه پیدا میکنه چی میشه؟ نتیجه ش چیه؟

حالا فرض کنید شما اومدید بیرون و سوار تاکسی میشید با روی خوش با اون راننده برخورد میکنید و بعد موقع پیاده شدن هم یه حس خیلی خوب به اون فرد هدیه میکنید یه حسی مثل ارزشمند بودن، بعد اون نفر بعدی رو سوار میکنه و اونم با نفر بعدی همینقدر خوب برخورد میکنه، فراخور اون هم نفر بعدی با بعد از خودش  و …

 

حالا بیایم با یه مثال دیگه: من با راننده ای برخورد داشتم که همیشه انقدر خوب برخورد میکرد که آدم احساس خیلی خوبی داشت و من معمولاً روزایی که به این اقا میخوردم با وجودیکه مسیرم یه مسیر کوتاه دو دقیقه ای بود تا غروبم ساخته میشد. یواش یواش فکر کردم چرا من ازش بابت این رفتارش یه تشکر حرفه ای نکنم؟ یه روز صبح براش یه دسته گل گرفتم و بهش هدیه دادم میدونید چند وقت بعد چی شد؟ بیشتر راننده های اون خط رفتارشون عوض شده بود اغلبشون خیلی خیلی خوشبرخورد شدند

 

دلو پر از این موارد صحبت میکنه، دلو یعنی ظرف یا سطل

هر کدام از ما یک دلو نامرئی داریم. وقتی که دلوهایمان پر هستند در بهترین وضعیت قرار داریم و زمانی که خالی است در بدترین وضعیت ممکن می باشیم.

هر کدام از ما یک ملاقه هم داریم. در هر تعاملی می توانیم با ملاقه مان از دلوهای دیگران برداشته و یا به آن بیفزائیم.

هر زمان که تصمیم به پر کردن دلو دیگران داریم در مقابل به دلو خود نیز می افزائیم.”(ص ۱۷)

لابد تاکنون متوجه شده اید که منظور از پر کردن دلو دادن روحیه و انرژی و یا به تعبیر مکتب تحلیل رفتار متقابل دادن نوازشهای مثبت به دیگران است. جملات بالا موضوع اصلی کتاب “دلو پر” نوشته تام راس (راث) و دونالد کلیفتون است. کلیفتون پدر روانشناسی توانمندی است و تام راث نوه او است که راه وی را در تحقیق در مورد توانمندیها ادامه داده است.

امیدوارم از خوندن این کتاب لذت ببرید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای
این نوشته در مجموع ۱ بار بازدید شده است که ۱ بار آن در امروز بوده است.
FavoriteLoading به علاقه مندیهایم اضافه کن!
Subscribe
Notify of
guest
2 Comments
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
آرزو
6 روز پیش

عالی بود. یه کلیپ هم هست همینو به تصویر میکشه، نمی دونم دیدید یا نه، خیلی جالبه

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است

    2
    0
    Would love your thoughts, please comment.x
    ()
    x