می خواهم بساز بفروش باشم.

نویسنده :

من به عنوان یک مهندس میتونم قاطعانه بگم تو هیچ کدوم از رشته های مهندسی مرتبط با ساختمان اون چیزی که تو دانشگاه می خونیم رو نقشه ها و سر ساختمون به کارمون نمیاد! آقا ما بساز بفروشیم …. شاید به هر مهندسی بگی بساز بفروش بهش بر بخوره و بگه نه آقا ما بساز بفروش نیستیم! پس چی هستی؟ برای دل خودت میسازی؟ لوکوربوزیه و میس ون دروهه هم طراحی کردن و ساختن برای مشتری! که بفروشه…. این اداها چیه!

بعضی وقت ها که یک مهندسی میگه ” ساختمون های من از این بساز بفروشی ها نیست” یاد اون فروشنده ای میوفتم که برای اینکه قانعت کنه که جنسش خوبه میگه ” اتفاقا از همین برای خونه خودم هم میبرم “

اوایل که کارم رو شروع کردم تو هر فروشگاه کاشی و سرامیک یا کابینت و در و پنجره که میرفتم و فروشنده مثلا میگفت مهندس فلانی هم برای ساختمونش از همین میبره و بازارش خوبه بهم بر میخورد. میگفتم برو بابا من با اون فرق دارم.

بعدا یاد گرفتم اتفاقا باید ببینی مهندس های پرکار و با سابقه چه متریالی تو ساختمون استفاده میکنن. چون اونا مشتری و سلیقه ش رو خوب میشناسن. میدونن تو هر منطقه شهر چه سبکی تو بورس و به قول بنگاهی ها خوب میفروشه. 

وقتی باد کله م خوابید منم رفتم دنبال همون چیزی که خوب میفروشه. میخواین بگین معمار خوبی نیستم که بتونم سبک و سلیقه مردم رو با خودم همراه کنم؟ نخیر! باید ببینی مردم چی میخوان! سلیقه مردم اولویته.  چون پول تو جیب مردمه! اگه یکی به جبر بره تو یک خونه ای زندگی کنه که تو سلیقه ش نیست ، کم کم اونجا رو همسو با سلیقه ش میکنه. مثلا یه زمانی که آشپزخونه اپن مد شده بود، همه یه دیوار رو بر میداشتن و مثلا میگفتن این اپن.  خب ۲۰ سال پیش مشهد شهر سنتی تری بود نسبت به الان. یادمه با همکلاسی هام تو برداشت از خونه های یه محله تازه ساز و کم برخوردار متوجه شدیم همه خونه های اون کوچه جلو آشپزخونه اپن شون کرکره عمودی زدن!

پس ببین مشتری چی میخواد و یه جوری بساز که بفروشه!

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای
این مطلب در مجموع ۲۵ بار و امروز ۱ بار مشاهده شده است.
.
FavoriteLoading به علاقه مندیهایم اضافه کن!

متن دیدگاه‌ها

Subscribe
Notify of
guest
2 Comments
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
طاها منفردپور
7 روز پیش

چیزی که برای فروش آماده می کنی نباید سلیقه خودت باشه ، باید سلیقه مشتری باشه وگرنه همدم خودت میشه . حالا چه ساختمون باشه ، چه کالای خواب و لباس .

bahmansh
7 روز پیش

اصلاً اگر تو فروش کسی چیزی رو برای سلیقه خودش بسازه عمراً بفروش نمیشه باید ببینی بازار چی میخواد همونو تحویل بدی

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است

    2
    0
    Would love your thoughts, please comment.x
    ()
    x