پنج توصیه برای اصلاح سبک زندگی یا لایف استایل

نویسنده :

 

 

سبک و روشی که ما در طول زندگی بر اساس آن زیست می کنیم را لایف استایل می گویند ، اهمیت لایف استایل به این دلیل است که ما را بدون اینکه خیلی متوجه باشیم ، در زندگی پیش می برد و در تعیین مسیر و سرانجام زیست ما بسیار موثر است .

عواملی بر روی لایف استایل ما موثرند که یکی از مهمترین های آن ، خانواده است . اگر در خانواده ای بزرگ شده باشید که اهل مطالعه ، سحر خیزی و تفریح سالم هستند ، احتمالا” شما هم تا حد زیادی این خصلتها در زندگی تان جاری است و البته بالعکس .

محیط زندگی و جامعه اطراف شما هم عامل تاثیر گذار و مهم دیگری است که در تعیین سبک زندگی شما نقش دارد . عامل دیگری که روز به روز نقش آن در تعیین سبک زندگی پر رنگ تر می شود و تا چند سال دیگر شاید نقش آن به مهمترین نقش تغییر درجه دهد ، رسانه های صوتی و تصویری و شبکه های اجتماعی ایجاد شده بر بستر اینترنت هستند . چیزی که در سی سال پیش و زمان اختراع اینترنت ، کمتر کسی فکر می کرد که در آینده زندگی بشر اینقدر با اهمیت و پرقدرت باشد و روز به روز هم بر قدرت آن افزوده شود . همه این عوامل بر تحلیل و فی التبع آن تصمیم ما اثر می گذارند و ما را به مسیری سوق می دهند و البته که از همین تحلیل و تصمیم نیز می توان برای اصلاح مسیر و سبک زندگی استفاده کرد ، اما چگونه ؟

اول : به لایف استایل کنونی خود اشراف پیدا کنید . شاید می گوئید این که کاری ندارد اما با توجه به اینکه قسمت عمده ای از این لایف استایل در گذر زمان به صورت عادت درآمده و در ناخودآگاه ما قرار گرفته است ، اشراف و تحلیل آن خیلی ساده نیست .بهترین راه حل آن این است که از منظر شخص بیرونی سبک زندگی مان را ببینیم و آن را برای شخصی توضیح دهیم .این شخص می تواند تصویری از خودمان در آئینه باشد .

دوم : نتایج حوزه های مختلف را با لایف استایلتان تحلیل کنید .  مثلا” اگر ده کیلو اضافه وزن داریم ، یعنی که باید در میزان ، زمان و نوع غذا خوردنمان تغییر ایجاد کنیم و یا اگر می بینیم که دائما” وقت کم می آوریم ، یا زمان مان را زیاد تلف می کنیم و یا در تقسیم کارهایمان مشکل داریم .

سوم : با استفاده از تحلیل صورت گرفته ، لیستی از ایرادها و کاستی ها تهیه کنید .

چهارم : شرحی از روش اصلاح را بنویسید . یا درمان و حل مساله خود را می دانیم و یا نمی دانیم . اگر می دانیم که آن را می نویسیم و اگر نمی دانیم باید یا مشورت کنیم و یا یاد بگیریم و حاصل را مکتوب کنیم .

پنجم : تصمیم بگیرید و اجرا کنید . اکنون هم ایراد را می دانیم و هم راه حل را . بنابراین فقط یک گام مانده و آن هم این است که راه حل ها را اصلاح کنیم و سکان زندگی را با اصلاح لایف استایل به طرف  هدف و مقصود مورد نظرمان تغییر دهیم .

اما به نکته ای توجه داشته باشید . لایف استایل ما نتیجه سالها تمرین و عادت است ، یعنی اگر ما اضافه وزن داریم ، یک شبه سنگین نشده ایم و اگر عادت به ولخرجی داریم ، ناگهان ولخرج نشده ایم ، اینها نتایج ماه ها و سالها تکرار است . بنابراین نباید توقع داشته باشیم که یک شبه این عادات درمان شود .حل این مسائل هم صبر می خواهد و هم مداومت و استمرار .

 

پانوشت :

الف : معمولا” سعی می کنم که از لغات خارجی دارای معادل فارسی  استفاده نکنم ولی در اینجا لایف استایل مفاهیمی را به ذهن خواننده القاء می کرد که سبک زندگی این تاثیر را نمی گذاشت .

ب : این مطلب تلخیص شده از آقای نامدار است و من با استفاده از مطالب ایشان ، موضوعات را نوشته ام .

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای
این مطلب در مجموع ۲۷ بار و امروز ۱ بار مشاهده شده است.
.
FavoriteLoading به علاقه مندیهایم اضافه کن!

متن دیدگاه‌ها

Subscribe
Notify of
guest
4 Comments
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
Masoud
5 روز پیش

خیلی عالی، ممنون بابت این مطلب

سعید کاظمی
4 روز پیش

خیلی خوب بود ممنون

فرشید رمضانی
4 روز پیش

خیلی خوب و به موقع بود:)

نرگس
3 روز پیش

ممنون از مطلب خوبتون

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است

    4
    0
    Would love your thoughts, please comment.x
    ()
    x