بایگانی‌ها

لیدرمارکتر انجمن ها مرحله اول | کسب و کار مستقل چقدر از تغییر میترسید؟ تجربه ای داشته اید؟ پاسخ به: چقدر از تغییر میترسید؟ تجربه ای داشته اید؟

فرشید رمضانی
مدیرکل

ببینید تغییر اگه قرار باشه واکنشی نداشته باشه، خب اصلا چرا باید تغییر کنیم؟ شما مدل موهاتونو بخواید تغییر بدید نگرانید( به اندازه خودش) که آیا بهم میاد؟ خوب میشه؟ آرایشگر خوب کارشو انجام میده؟ و … از طرفی خب دلتون میخواد این تغییر هم دیده بشه. اصلا اگه دیده نشه که کاری انجام نشده.
ولی تو همین مثال چندتا مورد را باید در نظر بگیریم. خیلی تغییرات برای خودمون خیلی مهمه، اینطوری نیست که همه منتظر نشسته باشن ببینن ما چیکار میکنیم( ولی ما اینطوری فکر میکنیم). خیلی دیگه از تغییرات اونقدر که ما فکر میکنیم غیر قابل جبران نیستند، مثلا یه کمی هم مدل موهامون خراب شد، خب عیب نداره چندوقت دیگه جبران میشه.
ولی مهمترین مسئله در تغییر، توقع ما از واکنش دیگران هست که خودمون پیشاپیش واکنش اونها رو حدس میزنیم و اگه خلافش باشه اعتماد به نفسمون را از دست میدیم. مثلا توقع داریم هر کس مارو دید بگه چقدر موهات قشنگ شده (چون این برامون تصور نزدیکتری هست و بیشتر میشنویم) اگه ده نفر بگن چه خوب شده یه دفعه یکی بگه وای چقدر بد شده، اعتماد به نفسمون رو از دست میدیم و دیگه حرفای اون ده نفر را نمیشنویم. چون اون ده نفر نزدیک به توقع ما حرف زده اند. ولی اگه واقعا خوب شده باشه دیگه چه اهمیتی داره اون یک نفر چی میگه؟
حالا اینو در مقیاسهای بزرگتر و تعیین کننده تر ببینید. وقتی شما مطالعه میکنید، بررسی و تحقیق میکنید، همه جوانب را میسنجید و به این نتیجه میرسید که این تغییر مناسب و مثبت هست، دیگه نباید از همه با هر سلیقه ای توقع داشته باشید که اون تغییر را در شما دوست داشته باشه. حتما خیلی ها میپسندن و بعضی ها هم نمی پسندن…
من در این دوره سعی میکنم تغییرات رو اونقدر عادی و در پله های کوچک انجام بدیم که اصلا کمتر کسی جز خودمون روش حساس بشه. مثلا نمیام یک دفعه موهای بلند را از ته بتراشم، هر هفته، یکی دو سانت اونو کوتاه میکنم که خودم بدونم کوتاهتر شده ولی خیلی به نظر دیگران بزرگ نیاد که قضاوتم کنند و من ازشون بترسم.
براتون آرزوی موفقیت دارم

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است