بایگانی‌ها

لیدرمارکتر انجمن ها مرحله اول | کسب و کار مستقل چقدر از تغییر میترسید؟ تجربه ای داشته اید؟ پاسخ به: چقدر از تغییر میترسید؟ تجربه ای داشته اید؟

bahmansh
مشارکت کننده

راستش با توجه به اینکه پدر و مادری کارمند داشتم و همه اطرافیانم کارمند بودند، ترس های اونها به شدت دیکته میشد به من. مثلاً سال 82 یه مبلغ ناچیز ازشون گرفتم و رسیلر هاستینگ شدم، شروع کردم و چند وقت بعد عملاً ورشکست شدم. این تجربه اول بود ولی باید تشویق میشدم که خب ادامه بده حتماً دفعه بعد بهتر انجامش میدی… ولی اینطور نشد و بدترین جملات آوار شد سر من و این شد که به فکر کارمندی افتادم. بعد دوباره همین اتفاق در سال 89 تکرار شد به نوعی دیگر در کسب و کاری دیگر و شاید دقیقاً پشت پیچ آخر برگشتم.
حالا اینبار مشوق اصلیم همسرم هست در کنارم قرار گرفته و نگذاشت اینطور شه. بله از بی درآمدی میترسیدیم از اینکه موفق نشیم میترسیدیم از خیلی چیزا میترسیدیم ، بیمه مالیات، شهرداری، اجاره محل و خیلی چیزای دیگه

جالبه تا قبل از سال 96 و قبل از شروع به کار جدی کسب و کارمون و شرکتی که ساختیم من ماهی چند تا پروژه اجرا میکردم و تقریبا مشتریان ثابتی داشتم که همواره کارشون رو میدادن به خودم ولی یهو با تاسیس شرکت هیچ کاری ندادن!!!
یادمه سال 96 کلاً یک فاکتور فروختیم به مبلغ 500 هزار تومن! همین یک فروش برای یکسال و کلی اجاره دفتر و هزینه برق و تبلیغات و تلفن و کارمند و … ترسناک تر داشت میشد که یهو اردیبهشت سال 97 ورق برگشت، یک فروش بزرگ و یک پروژه بزرگ و مهیج با مبلغی در حدود 200 م تومن استارت خورد که با همین یک مشتری در حدود 300 و خورده ای تا انتهای سال کار کردیم و چندین مشتری دیگه با ابعاد بزرگ هم تونستیم بگیریم و اون سال با فروشی در حدود 500 تومن تموم شد. سال 98 این مبلغ با افزایشی 30%ی حتی روبرو شد. و این قضیه امسال هم ادامه پیدا کرده و خیلی هم مهیج شده.

حالا اما تهدیدهای جدیدی ما رو میترسونه. مثلاً قفل شدن بازار که الان 45 روزه این شکلی شده و هیچ فروشی در این 45 روز اتفاق نیافتاده و این تهدیدی است که بیم اون میره تا خرداد 1400 حتی بتونه ادامه پیدا کنه و ما باید برای اون هم فکر کنیم.

و حالا این وسط ما داریم دو تا کسب و کار دیگه رو همزمان در کنار اون قضیه برای غلبه به این تهدیدات استارت میزنیم. که خود اونا هم البته ترس های خودشون رو دارن ولی خب دیگه ترس های ما ترس های جدیدی هستن و خیلی شبیه قبلی ها نیستن.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است