بایگانی‌ها

لیدرمارکتر انجمن ها مرحله اول | کسب و کار مستقل چرا به شجاعت و شهامت کودکی خود نیستیم؟ پاسخ به: چرا به شجاعت و شهامت کودکی خود نیستیم؟

#231451
آرزو
مشارکت کننده
امتیاز: 590,211

به نظرم تمام تغییراتی که در انسان از کودکی تا بزرگسالی اتفاق میفته، صرفا به دلیل ترس از شکست و حرف مردم هم نیست. بلکه انسان در گذر زمان، با آموزش هایی که میبینه و تجاربی که به دست میاره، طرز تفکر و نگاهش به زندگی تغییر می کنه. انسان در بزرگسالی بر اساس دانسته ها و تجاربش، میتونه یک موضوع رو از جوانب مختلف بررسی کنه، راه حل های مختلفِ یه مشکل رو در نظر بگیره و در صورتی که ببینه اون موضوع ارزش انجام رو داره، میره دنبالش.
البته هر چقدر سن بالاتر میره، قدرت ریسک پذیری هم پایین تر میاد و انگار ناخودآگاه یه ترازو میاد تو سر آدم، که همه چی رو با اون ترازوش اندازه می گیره و اگه ببینه ارزش یه کاری بیشتر از ضررش هست، اونوقت اون کار رو انجام میده و دیگه مثل کودکی نیست که اگه بدونه ممکنه دستش زخم بشه، بازم بره سراغ اون کار. طبیعتا این موضوع هم می تونه مثبت باشه، هم منفی، مثبتش اینه که واسه هر کاری جوانب مختلف رو در نظر می گیره و سنجیده تر وارد اون کار میشه، منفیش هم اینه که خیلی از کارها رو که ممکنه ریسک بالا ولی نتایج خوبی داشته باشن، اصلا شروع نمی کنه.
یه نکته هم اینه که در گذر زمان آدم به یک سبک زندگی عادت می کنه، و دیگه خیلی سخته که بخواد تغییرش بده. چون یک سری پیش فرض ها و موانع ذهنی براش ایجاد میشه. یعنی حتی ممکنه یه نفر از زندگی شخصی، خانوادگی یا سازمانیش هیچ رضایتی نداشته باشه، اما چون بهش عادت کرده، اینقدر تو ذهنش، موانع برای تغییر زیاد میشه که حاضره به همون نوع زندگی ادامه بده.
تنها زمانی، وقتِ فکر کردن به این موانع فرا میرسه که “درد” ادامه این زندگی، بیشتر از “ترس” به چالش کشیدن خودت یا دیگران بشه.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است