بایگانی‌ها

لیدرمارکتر انجمن ها مرحله اول | کسب و کار مستقل اگر فقط یک عامل باعث عدم موفقیت شما بشه، اون چیه؟ پاسخ به: اگر فقط یک عامل باعث عدم موفقیت شما بشه، اون چیه؟

bahmansh
مشارکت کننده

با اجازه آقا فرشید این مورد رو من یه پاسخی میدم که چون خیلی روش مطالعه داشتم خیلی خیلی هم خودشم باهاش دست و پنجه نرم کردم.
یه روزی من انقدر فنی بودم که هر وقت میخواستم بفروشم انقدر روی موضوعات فنی تمرکز داشتم اصلاً موضوع سود و زیان مشتری رو در نظر نمیگرفتم و فقط تکیه میکردم روی ویژگی های فنی و ظرفیت های مالی طرف رو در نظر نمیگرفتم! این شد که اصلاً اصلاً خودمو فروشنده نمیدونستم و فکر میکردم خیلی ناتوانم.
شاهین طبری، موسس شرکت چارگون یهو گفت بهمن تو خیلی خوب میتونی بفروشی فقط دست از مسائل فنی بردار و انقدر تو قضیه فنی فرو نرو خیلی خوبه که جنبه فنی رو مسلط باشی ولی …. و این شد اولین باری که شنیدم میتونم خوب بفروشم ولی خیلی باورش نکردم.
چند سال قبلش امیر مهرانی (thecoach.ir) بهم چندتا چیز خوب یاد داده بود. دوتاشو اینجا میگم:

1) هر وقت یکی بهتون گفت پالون بنداز از این گوش بگیر از اون گوش در کن . اگر نفر دوم گفت از این گوش بگیر یه لحظه درنگ کن و از اون گوش در کن. ولی اگر نفر سوم گفت پالون بنداز بی درنگ پالون بنداز.
این شد که من با گفتن نفر سوم به خودباوری رسیدم و پالون فروشندگی رو انداختم :))) نفر سوم مدیر کل فناوری اطلاعات استانداری البرز بود که یهو نشست جلوی مدیرعامل چارگون (اقای رحمانی) و گفت بهمن یه ویژگی خفن داره مثلاً اگر بخواد از یه همبرگر تعریف کنه جوری تعریف میکنه که حتی اگر 5 دقیقه پیش یه دیس کوبیده خورده باشی هم با شنیدن تعریف های بهمن حتماً گرسنه میشی و میخوای اون همبرگر رو بخوری. بعد رو کرد به من و گفت پسر اگر جای تو بودم میرفتم شرکت خودمو میزدم و واسه خودم میفروختم تو میتونی :))

2) امیر مهرانی در دوره شناخت توانایی هاش به ما یاد داده بود یا در چیزی استعداد داریم یا نداریم و اگر روی چیزی مستعد هستیم باید همه انرژی خودمون رو روی اون بزاریم و این اشتباهه که بخوایم روی چیزی که مستعد نیستیم انرژی بزاریم. مثلاً فرض کنید شما در درس هنر خیلی مستعد هستید والدین شما باید روی همین موضوع سرمایه گذاری کنند ولی تکلیف چیزایی که در اونا مستعد نستیم چی میشه؟ خب اینم دو حالته یا خیلی لازمه که در یه حدی اونا رو بدونیم یا لازم نیست. اگر لازم نیست که هیچی روش وقت نمیزاریم ولی اگر لازمه مثلاً درس ریاضی رو هم بخونیم خب کافیه فقط پاسش کنیم و نیازی نیست بریم خودکشی کنیم چون اگر کسی در مثلاً ریاضی مستعد نباشه همه وقتش رو هم بزاره نهایتاً به جای 10 بگیره 14 – 15 و این براش فرقی نداره توش ستاره نمیشه که! میشه؟ به جاش هنر رو بگیره بره جلو ستاره میشه. خب حالا تو کسب و کار هم همینه
اگر چیزی رو لازمه من بدونم در حد پاس شدن و قابل قبولش میرم دنبالش ولی اصل انرژیم رو میزارم روی اونجایی که مستعد باشم و برای بقیه موارد از تیم استفاده میکنم اصلاً تیم یعنی همین که اونجایی من ضعیفم یک نفر دیگه هست که کاور میکنه واسم و منم نقاط ضعف اونو کاور میکنم براش….
خب فروش خیلی لازمه برای یک صاحب کسب و کار ولی اگر توش خفن نباشی مهم نیست ولی باید پاس شی توش. پس روش به اندازه ای سرمایه گذاری کن که خودت رو پاس شده بدونی و از هم تیمی فروشنده ی قوی استفاده کن حالا یا این هم تیمی رو استخدام میکنی یا باهاش شریک میشی دیگه

امیدوارم تونسته باشم منظورمو خوب برسونم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است