بایگانی‌ها

لیدرمارکتر انجمن ها مرحله اول | کسب و کار مستقل شما هدف را مهمتر میدانید یا مسیر و عملکرد را؟ پاسخ به: شما هدف را مهمتر میدانید یا مسیر و عملکرد را؟

#232265
طاها منفردپور
مشارکت کننده
امتیاز: 6,346,089

سلام ، ما ممکن است که هرگز به هدفی که تعیین کرده ایم نرسیم ، ولی صد در صد مسیر رسیدن به آن هدف را طی می کنیم ، بنابراین در مقابل هدف احتمالی ما یک مسیر قطعی داریم ، پس عاقلانه و مدبرانه این است که در راه طراحی و برنامه ریزی رسیدن به هدف مسیر را به گونه ای تعیین کنیم که اگر به هدف نرسیدیم ، از عمر و هزینه صرف شده در مسیر بتوانیم سود ببریم و استفاده کنیم ، هر قدر که اتلاف این عمر و هزینه در مسیر کمتر باشد ، ما منطقی تر هدف و مسیر آن را تعیین کرده ایم . این موضوع حتی می تواند در تعیین هدف ما هم موثر باشد ، یعنی مثلا” در سیستمی مثل اقتصاد و تجارت ناپایدار ایران ، باید هدف و مسیر به گونه ای چند منظوره تعیین گردد که اگر در زمان نیل به آن دچار تغییرات غیر مترقبه ای شدیم ، مانند تغییر قانون ، شرایط بین المللی و حتی تغییرات پرشتاب تکنولوژیکی ، بتوانیم با هزینه ای کم و اصلاحی غیر اساسی ، از مسیر پیموده شده برای رسیدن به هدف اصلاح شده و جدید استفاده کنیم .
و در آخر اینکه وقتی از ادیسون پرسیدند چگونه بعد از 1000 مرتبه شکست در راه اختراع لامپ هنوز امیدوارانه به کار ادامه می دهی ، گفت من 1000 بار شکست نخوردم ، بلکه 1000 راه نرسیدن به اختراع لامپ را کشف کردم .
وی با تبدیل هدف به مسیر ، از شکستها برای خود اندوخته علمی ایجاد نموده بود و برای ما هم همین است مطمئنا” تجارب مسیر طی شده ، اگر مدون شوند و به آن دقت شود ، لااقل ما را در امور دیگر از تکرار آن برحذر می کند .

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است