بایگانی‌ها

لیدرمارکتر انجمن ها مرحله اول | کسب و کار مستقل شما چه مثالهایی از اثرمرکب به ذهنتون میرسه؟

آخرین بروزرسانی توسط فرشید رمضانی 1 سال، 8 ماه پیش
‏‫15 صدا
32 پاسخ
  • نویسنده
      فرشید رمضانی
      مدیرکل

چه چیزهایی  را خودتون تجربه کرده اید و یا دیده اید که با استمرار در زمان، اثرات شگفت انگیز و چندین برابر به جا گذاشته؟

نسيم هاشميان
      مشارکت کننده

یک محصول بود که در شهر خودش شناخته شده بود اما در محل فعایت ما شناخته نبود و هنوز شبکه‌های اجتماعی انقدر فراگیر نبود که مردم با یک کیلیک در مورد ویژگی‌ها و نظرات مردم در مورد یک محصول مطلب بخونن. ما این محصول رو با صرف انرژی خیلی زیادی پیشنهاد میدادیم و خیلی‌ها قبول نمیکردن و عده‌ای هم قبول میکردن امتحانش بکنن، ما این اثر مرکب رو در طولانی مدت ( بازه ۷ ساله ) دیدیم اما بالاخره امروز همکارهای ما از ما بصورت عمده این محصول رو میخوان.

فرشید رمضانی
        مدیرکل

به نظر من اصلی ترین اثرمرکبی که صورت گرفته همین اعتبار و پیشروبودن شماست. حتی میتونید رهبر بازار باشید ( و شایدم هستید) و قیمت و بقیه موارد را شما تعیین کنید. بعدها مفصل درباره اش حرف میزنیم. ولی این 7 سال به شما قدرتی بخشیده که رقیبان اعتماد به نفس لازم برای خودمحوری را ندارند.
        این ترس را باید در آنها حفظ کنید و بدونند فقط با سرمایه بیشتر نمیتونن ا زشما پیشی بگیرند.

بهار
      مشارکت کننده

با سه تا محصول شروع کردیم خوب جواب داد تنوعش رو‌ زیاد کردیم بهتر شد و مدتی خوب بود ولی الان دیگه کم شده ‌ و فروش طرح های جدید بخوبی قبل نیست. البته اول کار ما نو‌ بود و بعد دست توش زیاد شد. کارهای دیگه هم کنارش کردیم که شاید از انرژیمون روی این کار کم شد و فاصله افتاد بین زمان طرح های جدید.

فرشید رمضانی
        مدیرکل

من نمیدونم چرا این پیام از دستم در رفته و ندیدم 🙂 مطلب خیلی مهمی هست.
        ببینید لزوما تعدد محصولات و افزایش اونها دلیل گسترش کسب و کار و برندینگ و یا فروش بیشتر نیست. خیلی وقتها کاربران یک برند یا محصول را فقط با یک ویژگی خاص میشناسند و حتی دوست ندارن تغییری کنه. خیلی وقتها افزایش تعداد محصولات، محصولات قبلی را هم تضعیف میکنه. حتی تبلیغات حساب نشده روی یک محصول جدید میتونه لطمه بزنه. مثلا وقتی شرکتی یک روغن جدید به بازار میده و میگه اولین روغن استاندارد (بعنوان مثال) اینطوری تداعی میکنه که قبلی ها استاندارد نداره و ما بهتون نگفتیم.
        بحث مفصلی داره که حتما در جای مناسب بهش میپردازیم.

سعید کاظمی
        مشارکت کننده

من و باجناغم 13 سال پیش یک فروشگاه کوچک کامپیوتر راه اندازی کردیم . سال اول وقتی دو لپ تاپ در هفته می فروختیم . از خوشحالی سر از پا نمی شناختیم . اما به مرور زمان با صبر و پشتکار باجناغم به جایی رسیدیم که حالا به صورت فیزیکی روزی 5 تا بفروشیم .خوشحال می شویم .و دیگه فروش دو لپ تاپ در روز روند روزانه ما شده . جالبه که دو روز قبل یکی از بزرگهای بازار دیدیم سه تا لپ تاپ گیم را آورده فروشگاه ما و میگه من مشتری گیم ندارم . میتونی این سه تا لپ تاپ را برام بفروشی . باید بگم این سالها دائم در حال بهبود مستمر و تاثیر اثر مرکب بودیم . محل فروشگاه را عوض کردیم . دکوراسیون ،تابلو را تعویض کردیم .کلی تنوع محصولات را عوض کردیم و دو مرحله در فروش به نوعی ریبرندینگ انجام دادیم با توجه به شرایط بازار ،ف 7 ماه هم هست یک وب سایت برای فروش محصولات راه اندازی کردیم . البته فعلا با درسهایی که تو این دوره یاد گرفتم . یک پلن یکساله دارم براش میریزم و کارهایی که فعلا به فکر من و بچه ها می رسه را تو یکسال اول انجام بدیم . یاد گرفتم کارهای کوچک را مداوم تو این یکسال انجام بدم و اصلا به میزان فروش ماهیانه فکر نکنم . و محاسبه هدف را گذاشتم 29 اسفند 1400 ،چرا یکساله چون واقعا نمیدونم سال بعد جه روشها و سایت های جدیدی خواهند آمد که با تبلیغ یا کمک آنها بتوانم به توسعه وب سایتم کمک کنم . به طور مثال می گویم امسال سایت بایا امد .( البته من واقعا هنوز نمیدونم هدفش چیه می خواد مثل ایسام واسط فروش باشه یا می خواد مثل خدمات اسنپ باشه )اما به هر حال شاید سایت و روشهای جدیدی بیاد که به رشد کسب و کار ما کمک کنه. یک دوستی گفت حداقل 50 سایت فروش لوازم دیجیتال هستند . خیلی خوش باور هستی که می تونی جنس بفروشی . بهش گفتم 50 سایت رقیب تو جمعیت 85 میلیونی به نسبت 15 تا 20 رقیب فروشگاه فیزیکی برای یک شهر 300 هزار نفری چیزی نیست . جالبه ماه گذشته دو لپ تاپ را به عمده فروشان و از دوستان قدیمی خودمان در تهران فرستادیم . و دیروز یک فروش عمده مانتیور برای یک همکار به مشهد فرستادم . دیروز وقت بسته بندی مانیتورها باید حجم خوشحالی را بین همکاران من میدیدین .که تو فروشگاه باید یکی یکی بفروشن و حالا به کمک وب سایت یک محموله بزرگ را فروختند .

فرشید رمضانی
          مدیرکل

این اصلا حرف درستی نیست که چون رقیب زیاده پس نمیشه فروخت. تفکرتون در زشد و اثرمرکب درست بوده و نتایج آن را هم دارید میبینید. دنیای اینترنت و دیجیتال، آمزشهای بیزینس که مذام در حال تغییر هستند و همونطور که اشاره کردید راهکارهای جدید، امکان داره سایتی نوپا را به یک غول تبدیل کنه.
          همین مسیر درست را با صبوری پیش ببرید.

ebr
      مشارکت کننده

برای شخص خودم اتفاق و تاثیر شگفت انگیزی ندیدم یه دقت نکردم بهش ولی عمیقا باور دارم به این موضوع که تلاش و شبکه سازی درست قطعا یه جایی جواب درستی میده . البته منظورم این نیست موارد روزمره ی زندگی خالی از لطفه ولی شگفت انگیز نیست خب
      در اتفاقات روزمره مثلا شناخت آدم های تاثیر گذار در زندگی یا پیج ها و اشخاص مفید در شبکه های مجازی و بالعکس همه زنجیره ای از انتخاب های قبلی بودن که ممکنه یه روزی به یک اتفاق بزرگ برسن

فرشید رمضانی
        مدیرکل

من فکر میکنم یکی از مهترین خصوصیات بارز شما، دریافت نکات مثبت از افراد جامعه و پیرامونتون هست. تقریبا همیشه اشاره ای بهش داشته اید و این سنسورهای قوی شما برای دیدن پیرامون، حتما شمارا به یک فرد با تجربه تبدیل کرده. هرچند اگه برای خودتون خیلی موارد پیش نیامده باشه ولی احساس میکنم قدرت درک و حل مسئله بالایی دارید.
        ببخشید ربطی به اثرمرکب و فرمایش شما نداشت ولی این حس را برای چندمین بار هست که میگیرم.:)

ebr
          مشارکت کننده

سلامت باشین و ممنون از حسن توجه شما

انقدر این چند روز به دنبال اثر مرکب بودم که باید بگم تقریبا هممممممه چیز درگیر این قضیه ست:))))) سواد و کتاب خوانی و ورزش و بیماری و سلامت ……… همه چیز

تهرانیان
      مشارکت کننده

سلام و ارادت
      من هم به مرکب سازی ایمان دارم اما چون کارم در آغاز خودشه نمونه ای از این اثر ندارم .
      ولی یه سوال دارم
      آیا قانون اثر مرکب در تحلیل امور منفی و ایجاد بحران هم کاربرد داره؟
      سر چشمه شاید گرفتن به بیل
      چو پر شد نشاید گذشتن به پیل
      گلستان سعدی

فرشید رمضانی
        مدیرکل

سلام و عرض ادب
        قطعا همینطوره و اصلا به جز وارد استثنایی، بحران ها در طول زمان و انباشته شدن اثرات منفی شکل میگیره. حتی در زندگی عادی افراد مثلا بین همسران، شاید گاهی بزرگترین مشکلات و رفتارها، مورد بخشش یکی از طرفین قرار بگیره ولی به مرور که در طول زمان حس های بد و رفارهای ناشایست تکرار میشه، میبینید کار حتی به طلاق میکشه. در خیلی موارد هنگام طلاق با تعجب از یکی از طرفین میپرسند: واقعا بخاطر این میخواید جدا بشین؟ آخه اینکه اصلا مسئله بزرگی نیست. درصورتی که این مسئله کوچک در کنار مسائل دیگر و در طول زمان به مسئله ای بسیار بزرگ و حل نشدنی تبدیل شده است.
        خیلی سئوال خوبی بود… یه جور واکسن بود :))

yasan
      مشارکت کننده

ما یه پیج فروش داشتیم که همیشه تعداد خیلی کمی بازدید داشت. ولی هیچوقت کوتاه نیامدیم و هرروز کیفیت عکس ها و گرافیک صفحه ارو بهتر کردیم محصولات رو متنوع تر کردیم و روند رو حفظ کردیم. بعد از 2 سال فالوورهای ما به صورت تصاعدی و عحیب غریبی رفت بالا و فقط از یک پست 5هزار فالوور گرفتیم.تاثیر این افزایش در حدی بود که ما در آمد ماهی یک میلیونمون از پیج یکباره شد 20 میلیون. به نظرم همونطور که گفتید مهمترین کار استمرار و صبره. نباید توقع معجزه داشت باید بریم جلو تا معجزه خودش به وجودبیاد.

فرشید رمضانی
        مدیرکل

این واقعا همیشه جواب میده… رشد مشتریان و فالوئرها و بطور کلی مخاطبین، به شکل تصاعدی و عجیب و غریبی بالا میره و طبیعتا فروش هم چندبرابر میشه. مهمترین نکته ای که در آن نهفته است اینه که کیفیت فروش هم بالاتر میره، مشتریان بهتر پیدا میشوند، محصولات پر سودتر فروش میروند، پیشنهادات خیلی بهتری به آدم میشود و … استمرار در یک کار مثبت واقعا از خیلی جهات کسب و کار را تغییر میدهد. عیچ وقت این تغییرات را مثلا بر اثر تبلیغات، قیمت پایین تر و … بدست نمیشه آورد.
        ممنون

bahmansh
      مشارکت کننده

ما سال اول کارمون برای مرداد تا آخر سال فقط و فقط یک فروش داشتیم اون هم به مبلغ 700 هزار تومن!
      سال دوم یهو 500 میلیون فروختیم
      سال سوم این عدد دو برابر شد
      سال چهارم داریم باز هم نسبت سال قبل به دو برابرش میرسیم.

مشتریان بیشتری ما رو میشناسن، اعتبارمون پیش تامین کننده و مشتری هر دو بیشتر و بیشتر شده و من ایمان دارم که هر سال قراره بهتر و بهتر بشه.
      سال 96 من در تهران اگر به عنوان مدیر آی تی کار میکردم در بدترین حالت ممکن حقوقم 10 میلیون بود و پیشنهادات بالاتری هم تازه داشتم ولی پیش خودم گفتم تا کی قراره حقوق بگیرم؟ اصلاً تا کی می ارزم برای دیگران؟
      خب اگر تا ابد هم خیلی ارزنده باشم با حقوق به هیچ جا نمیرسم ولی اگر خودم درآمد رو بسازم فرق میکنه ممکنه چند سال اول درآمدم خیلی کم باشه ولی وقتی تصاعد هندسی شکل بگیره شاید در آمد یکماه من مثلاً بتونه بشه 1 میلیارد یا حتی خیلی بیشتر….
      همین الان میدونم هنوز به نقطه ای نرسیدم که حقوق سال 96 رو بگیرم و به طرز باورنکردنی ای با حقوق 4 تومنی از شرکت خودم دارم سپری میکنم ولی مطمئنم همین اثر مرکب شکل گرفته و ادامه پیدا میکنه

من همیشه بهش میگفتم عین یک بهمن هست. اولش یه گلوله کوچیک برفه ولی همینجوری قل میخوره و یهو یه هیولای درآمدی رو برای من میسازه.

فرشید رمضانی
        مدیرکل

آفرین…. شما یک نکته خیلی مهم را پیش خودتون حل کرده اید که منم بهش اشاره کردم. سود را باید جایگزین دستمزد کنید. دستمزد همیشه محدوده ولی سود سقف نداره.
        یک مزیت دیگه ای که من در رفتار شما میبینیم پیاله ای که با آن پول برمیدارید را بزرگ انتخاب کرده اید. نیومدید با یک قاشق از دیگ آش بریزی تو بشقاب و بعد فکر کنی که به به… من امسال 50 تا قاشق آش خوردم:) 50 تا قاشق برای شما یک پیاله است و برنامه ریزی ات روی 50 پیاله هست. میدونی که هرچقدر بخوای میشه درآورد… محدودیت نداره.

bahmansh
      مشارکت کننده

حالا اون انجام دهید رو کجا بنویسیم؟
      من الان میخوام بشینم و روی کاغذ بنویسم ولی اینجا کجاش بنویسیم؟
      بعد گفتین به ترتیبی که شما میگین بنویسیم ولی متوجه نشدم چطوری
      کاش یه مثال از یک گزارش روزانه رو میگفتین تا ما هم اوایل با اون سبک بریم جلو

فرشید رمضانی
        مدیرکل

سلام
        طبق معمول فکر کنم اونقدر تندتند صحبت میکنم، با تاکید کمی گفتم و باید بیشتر توضیح میدادم.:)
        عرض کردم که از منوی حساب کاربری (در منوی اصلی) بر روی “نوشته های شما” کلیک بفرمایید و بعد ارسال پست. کلا مدیریت نوشته ها اونجا هست.
        اول خواستم یک نمونه ای قرار بدم ولی فکر کردم چهارچوب درست کردنش شاید جلوی خلاقیت بچه هارو بگیره و تصور کنند باید حتما در همین چهارچوب باشه. مثلا من این چیزارو مینوشتم:
        تاریخ میزدم و میگفتم چندشنبه هست. به 24 ساعت گذشته فکر میکردم که چه کارهایی انجام دادم و کدومش در راستای هدفم بوده. یعنی حتی اگه رو تخت دراز کشیده بودمو در حال فکر کردن به کارم خوابم برده بود مینوشتم. اگه با مشتری تماس گرفته بودم دلایل موفقیت و عدم موفقیت مذاکره ام را مینوشتم. افکاری که قبل از مذاکره و بعدش تو ذهنم بودو مینوشتم. حتما ازخودم یه ایراد میگرفتم. یعنی اونقدر میگشتم تا یه ایراد پیدا کنم… ولی بعدش هم دوتا کار خوبمو یادآوری میکردم.
        اگه اتفاقی افتاده که منجر شده تصمیمی بگیرمو مینوشتم. مثلا میگفتم این مغازه کامپیوتری اونقدر اذیتمون میکنه که فردا میرم یه پرینتر میخرم دیگه نمیرم پیشش پرینت بگیرم!
        حتی مهمترین تصمیمات فردارو هم مینوشتم…. روی مشتری ها خیلی تمرکز میکردم. چرا جذب شد؟ چرا حرفمو قبول نکرد. از عکس هم اگه میشد استفاده میکردم. رفتارم با همکارانم، عکس العمل هام درمورد کارهای درست یا اشتباهاتشون و ….
        دیگه این چیزا…. اینکه وقتی دوباره خوندمش بگم: چرا اینکارو کردم؟ چرا اونکارو نکردم؟ و یا چه تصمیم خوبی گرفتم؟
        نکته ای که خیلی دلم میخواد بهش تاکید کنم(بخصوص برای شما که با تجربه اید) اینه که مثلا مرحله بعد درباره بیزینس پلن صحبت میکنیم، راجع به مهارت ها و … صحبت میکنیم، نظرتون را در عمل بنویسید. مثلا بفرمایید با اینکه فرشید گفت برای این کار چک لیست تهیه کنید، ولی من نیازی توش ندیدم. در واقع ببینید این مواردی که گفته میشه عملا در بیزینستون تاثیری داره؟
        و یک نکته دیگه: شما متخصص یا فوق متخصص نیستید… از نظر من شما یک فرد استثنایی هستید آقا بهمن.
        اگر یک درصد آدمها موفق میشدن، شما جزء اونها بودید. من خیلی لذت میبرم از دیدگاه هاتون.
        مرسی

نرگس
      مشارکت کننده

سلام
      شاید بی ربط به موضوع باشه ولی برای من تجربه متفاوتی وجود داشت. یک پیجی داشتم که روش کار می کردم و تعداد فالورها به مرور زیاد شد ولی از یه جایی به بعد هرچی سعی میکردم کمتر نتیجه می گرفتم و برای مدتها روی یک عددی ثابت مونده بود. البته بگم که کارکرد و کیفیت پیج تغییری نکرده بود و حتی بهتر شده بود

فرشید رمضانی
        مدیرکل

سلام.
        خیلی منتظر بودم که یکی از دوستان تجربه متفاوتی را عنوان کنه چون در واقعیت میبینیم که گاهی هم این اتفاق به شکل اثرمرکب اتفاق نیوفتاده. واقعا چرا؟
        دقیقا به همین دلیل هست که دوره ما در همینجا و با دانستن اثرمرکب تموم نمیشه، حتی اصل داستان هنوز شروع هم نشده:)
        ما در فروش با رقابت درچند سطح مواجه هستیم. بعنوان مثال شما یک دونده دوی سرعت را در نظر بگیرید. اون میدونه رکوزد المپیک مثلا 10 ثلنیه هست. متر مشخصی براش وجود داره. پس اگر بتونه حدود 10 ثانیه این کار را انجام بده قطعا میتونه در المپیک شرکت کنه و حالا اول دوم یا مثلا پنجم بشه. در هر صورت استانداردهای لازم را داره. میدونه باید صدمتر بدوه، در 10 ثانیه.
        ولی ما در بیزینس نه اون صدمتر را میدونیم و نه اون 10 ثانیه را. شما شاید خیلی تلاش کنید، ولی رقیب شما بهتر و بیشتر تلاش کنه.مسیر همه صدمتر نیست. شاید شما مغازه ای در یک خیابان خلوت در یک شهر کم جمعیت داشته باشید و او فروشگاهی بزرگ در مرکز پایتخت. شاید در شهر شما مردم سلایق متفاوتی داشته باشند. سطح توقع و رضایت اونها فرق کنه. حتی سطح درآمد و دغدغه و فرهنگ اونها.
        مهمتر از اون، شاید در طول زمان تغییر کنه مثلا همون چیزی که پارسال میپسندیدن را امسال نپسندن.
        اگر محوریت موضوع را تعداد فالوئر بدانیم، شما آثار اونرا دیده اید، ولی در بیزینس ابعاد دیگری مثل تبلیغات، ده ها نوع بازاریابی، برندینگ، مشتری مداری و نگهداری مشتریان قدیمی، حذف برخی دیگر از مشتریها، قدرت مالی، تغییرات و ارتقای محصولات، قیمت گذاری رقابتی و ده ها مورد دیگر هم وجود دارد که هرکدام به تنهایی میتوانند تعیین کننده باشند.
        در واقع شما رشد کرده اید و کیفیت را هم بهتر کرده اید، ولی رقبای شما بهتر عمل کرده اند و مخاطب را به سمت خود جذب کرده اند. آنها بیشتر رشد کرده و سهم بازار شما را تصاحب کرده اند.
        خیلی ممنون از طرح موضوع.

طاها منفردپور
      مشارکت کننده

سلام
      چیزی که در مورد اثر مرکب من با اون مواجه شدم و فکر کنم یکی از مسائل مهم کسب و کار هم باشه اینه که جزء لاینفک اثر مرکب مرور زمانی است که این موضوع با خود دارد و این مرور زمان مانند قاتل خاموشی است برای کسب و کار . چرا که در عین حالی که سیستم هزینه های خود را دارد ، لیکن درآمد بصورت جزء اضافه می شود و اگر مدت این رشد طولانی شود و پتانسیل کسب و کار کاهش پیدا کند و یا بدتر از آن به اتمام برسد ، قبل از رسیدن به نقطه سر به سر ، کسب و کار از هم می پاشد و از بین می رود .و البته مسائلی هم هست که می تواند ناخودآگاه و بدون پیش بینی کمک کسب و کار شود و این اثرات را بیشتر کند . به عنوان مثال ملموس این روزها اثر کرونا بر کسب و کارهای آنلاین است که باعث شد اثر مرکبی که شاید 5 سال طول می کشید تا کاربران و درآمد ها را در این بیزینسها دریافت کنند ، در کمتر از نیم سال دریافت کنند و صاحب مشتریان چند برابری و درآمدهای بسیار زیاد شوند.

فرشید رمضانی
        مدیرکل

بله خیلی ممنون که روی تاثیر زمان تاکید داشتید چون اثرمرکب فقط در طول زمان معنی داره. و اشاره خوبی هم به بخش تاثیرات منفی اون داشتید. اثر مرکب یه شمشیر دولبه هست که تاثیر رفتارهای مثبت و منفی را در طول زمان جندین برابر میکند.
        ممنون

آرزو
      مشارکت کننده

در رابطه با این موضوع باید بگم کاری که الان بهش مشغولم، بیشتر شغل آزاد محسوب میشه تا یه بیزینس به شکلی که قراره توو این دوره باهاش آشنا بشیم، و از طرفی، کارم یه جورایی، بیشتر فروشِ یک بار مصرف داره و نهایتا بشه با cross selling کمی گسترشش داد. ولی تو همین کار فعلی هم می تونم بگم اولین مشتری که گرفتم، شاید خیلی وقت گذاشتم واسش تا پرزنت کردم خودمو، واسه دومی کمتر، به همون نسبت واسه سومی کمتر و کمتر، ولی چهارمی، پنجمی تا 50امین در حال حاضر، صرفا با تعریف هایی که از بقیه شنیدن یا همون WOM، خودشون پیدام کردن و اومدن.
      یه مثال دیگه هم این که چون من چند سالی هست که تو بازار سهام هم فعالیت دارم، با این مفهوم قبلتر اونجا آشنا شدم. از اونجا که اکثرا فعالیتم به صورت سرمایه گذاری بلند مدت بوده، خوب خیلی تاثیر داشته برام. چون علاوه بر سودی که به اصل سرمایه ام تعلق می گرفت، به خود سودها هم سود تعلق می گرفت که البته این واسه قبل از ریزش اخیر بورس هستش، چون الان فقط ضرر مرکبه :))

فرشید رمضانی
        مدیرکل

ضررمرکب:)))) اینم شانس شمایه 🙂
        امیدوارم مجددا بورس به حالت سابق و نسبتا حرفه ای قبل برگرده و باز بشه در اون فعالیت مثبت داشت.
        خیلی خوشحال میشم که به مرور و با بحثهایی که پیش رو داریم، اگه امکان پذیر بود کسب و کار آزاد شما را هم بتونیم به یک تجارت تبدیل کنیم و با سیستم سازی و انواع بازاریابی و … بتونیم به سمتی حرکت کنیم که بیزینس وابسته به شخص شما نباشد.
        ممنون

saeedsam
      مشارکت کننده

برای من یه مقدار عجیب بود که در مورد جنبه مثبت اثرمرکب صحبت شده بود ولی در مورد جنبه منفی اون چیزی گفته نشده بود. که البته تو نظرات بهش اشاره شده بود و بحث کامل تر شد.

در مورد جنبه منفی من و دوستانم تو شرکت مشکل تصمیم‌گیری داشتیم. یه بخشیش به خاطر این بود که دوست داشتیم در مورد موضوعات مختلف به اجماع برسیم. این موضوع ضربه بزرگی بهمون زد و باعث شد تصمیم نگرفتن های کوچیک، ناراحتی های کوچیک به همراه بیاره و وقتی فشار کارمون زیاد شد، یکی از شرکا از جمعمون جدا شد و شرکت با بحران مواجه شد.

در مورد جنبه مثبت هم معرفی شدن مشتری رو داشتیم. ما کارمون ارائه خدمات هست و هنوز فروش محصول مون رو شروع نکردیم. اکثر مشتری‌هایی که باهاشون کار می‌کنیم، کسایی هستند که یا شرکت رو میشناسن یا اعضای شرکت رو. البته بیشتر در رابطه با اعضای شرکت هست.

یه تجربه ای دارم که نمیدونم مرتبط با بحث هست یا نه. برای شبکه سازی کردن و معرفی خودمون. ما تو شروع کار تصمیم گرفتیم یه تعداد وبسایت برای کسب و کارهای کوچیک با یه قرارداد خاص طراحی کنیم. قرارداد به این صورت بود که اگر اون استارت آپ یا کسب و کار موفق شد، هزینه رو پرداخت کنه و در غیر این صورت نیاز به پرداخت هزینه نیست. تقریبا هیچ کدوم از اون کسب و کارها به سود نرسیدن ولی برامون ارتباط به همراه داشت و در واقع معرفی می شدیم بعد از اون. یه ویژگی داشت این شبکه که باهاشون در ارتباط بودیم و اون هم این بود که از نظر مالی تقریبا شبیه کسب و کارها و استارت آپ هایی بودن که ما براشون سایت زده بودیم. این قضیه برای ما یه درسی داشت و اون هم این بود که اگر مشتری ایدئال ما کسی هست که ویژگی های مشخصی داره، برای شبکه سازی و ارتباط لازمه تو همون کامیونیتی کاری رو انجام بدیم و کار کردن تو یه کامیونیتی با ویژگی های متفاوت لزوما به نتیجه مطلوب نمیرسه.

فرشید رمضانی
        مدیرکل

البته از اثرات منفی هم صحبت شده بود ولی خب شاید باید بیشتر بهش پرداخته میشد. وقتی صحبت از سیگار و همبرگر تلویزیون دیدن کردم و اونها رو مثال زدم که تاثیراتش یک شبه نیست و یا تاثیر نیروهای منفی و بازدارنده و تعلل در کارها، سعی کردم به تاثیرمنفی اثر مرکب هم اشاره کنم با اینحال ممنون که روی اون تاکید کردیدچون همونقدر حائز اهمیت هست.
        مثالی که زدید هم میتونه تا حدی تاثیرات اثرمرکب، انجام کار و تکالیف و ایده های جدیدی برای بازاریابی محسوب بشه. به نظرم تجربه وبی بوده و قطعا اثرات مثبتی داشته. حتی فکر میکنم بعدها سودآوری مالی بیشتری هم براتون داشته باشه.
        شما برخی از تکنیکهای بازاریابی رو (حالا نه شاید کاملا تخصصی) انجام داده اید و تست و خطا کرده اید. خودش یک استارتاپ بوده دیگه، به نظرم ایده خوبی بوده.شاید بهتر بود خودتون هم برای موفقیتشون راهکارهایی در نظر میگرفتید. مثلا منم در همین دوره همین قصد را دارم و بخشی از کار را به صورت بازی درآورده ام که بشه کسب امتیاز کرد، بعد همین امتیازات رو به شکلهای مختلف خرج بیزینس و تبلیغات و … کرد.
        من کلا طرحتون را دوست داشتم.

فاطمه
      مشارکت کننده

سلام🙋🏻‍♀️
      چقدر مثال حروف الفبا در عین سادگی خوب بود:)
      راستش من چندسالی هست که با اثر مرکب آشنا ام ولی تاحالا پیش نیومده که بتونم ازش استفاده کنم چون ذاتا آدم عجولی بودم و دنبال نتایج سریع🤦🏻‍♀️اونقدر که کارنامه‌ی زندگی منو ببینید پره از کارهای شروع شده‌ی تموم نشده
      یا ایده های ناب به نتیجه نرسیده
      چند روزی هست که خیلی جدی شروع کردم به هدف گذاری و برنامه ریزی،تونستم تا برنامه ی یک ساله،اهدافم رو ریز کنم ولی یه کم برای تقسیم بندی اونا به اهداف ماهانه و هفتگی و روزانه به مشکل خوردم🥺
      ولی نمی دونم آیا این اثر مرکب توی این طور برنامه ریزی ها هم جواب میده یا نه؟مثلا واسه یاد گرفتن یه زبان جدید !حس می کنم شبیه مثال های شما واسش رشد پیش نیاد چون یه روند ثابت داره و نهایتا شما بعد از یه مدت مشخص مسلط میشی به اون زبان…
      شاید واسه همینه که کلا فکر می کنم توی مسائلی مثل درس،این اثر مرکب خیلی خودشو نشون نمی‌ده…البته قطعا برای برندسازی شخصی کمک کننده اس به نحوی که یه نفر که توی حیطه ی خودش خیلی متخصص باشه و کاربلد بعد از یه مدت به صورت تصاعدی معروف میشه و این صحبتا ولی انگار توی یادگیری خیلی نمود نداره…شایدم من کاملا دارم اشتباه می کنم و کاملا نتونستم درکش کنم😂✌️
      به هر حال ممنون میشم کمکم کنین…چون دقیقا توی موقعیتی ام که باید توی همه ی مسائلم از این اثر مرکب استفاده کنم اما هرروز دارم از خودم جا می‌مونم و این باعث شده یه کم بترسم…
      سپاس پیشاپیش 🙂

فرشید رمضانی
        مدیرکل

سلام 🙂
        خب با این شروع کنیم:
        کارهای شروع شده‌ی تموم نشده
        یا ایده های ناب به نتیجه نرسیده

خب کی میگه که این بد هست؟ بستگی داره چطوری به قضیه نگاه کنیم. یکی یه سناریو مینویسه اسمشو میذاره تایتانیک، هری پاتر و … یکی اینو فیلم میکنه و همه دنیا تحسینش میکنند. قبل از فیلم شدن آیا اینا کارهای ناتمام محسوب میشه؟ به نتیجه نرسیده؟ یا مثلا فکر میکنید اونی که این سناریوها را نوشته اولین کارش بوده؟ مطمئن باشید تو اتاقش 5 هزارتا کاغذ چرکنویس از داستانهایی هست که هیچوقت تمومشون نکرده. اصلا رهاشون کرده.. تازه این مثالها، مثالهایی هست که لااقل چاپ شده و بعد فیلم شده، چه اثرهای فوق العاده ای که حتی چاپ هم نشده و هیچکس ازش خبری نداره. قرار نیست هرکس ایده خوبی میده، خودشم مجری خوبی باشه. مگه اونیکه موشک رو طراحی میکنه یا میسازه خودش حتما باید باهاش بره به کره ماه؟
        پس اول بین ایده و اجرا (و موارد دیگه ای که اتفاقا خیلی زود بهش میرسیم) تفاوت قائل شوید. اگه یکیش بد و ناکافی هست، اون یکی را زیر سئوال نبرید. ما اصلا قراره کارآفرینی کنیم یعنی تیم مناسب داشته باشیم. پس ارزش ایده های ناب شما سرحای خودش هست.
        در مورد زبان، بله حق با شماست، خیلی بستگی به این داره که هدف چی هست و قراره چه اتفاقی بیوفته.( خب طبیعتا من فقط مثال زدم و حتما نواقصی داره، فقط خواستم موضوع را ساده کنم). ولی اگه مثلا من که در مالزی زندگی میکردم و اموراتم را با زبان انگلیسی میگذروندم، در طول اینهمه سال روزی یکی دو کلمه فقط حتی نه گرامر، مالایی یاد میگرفتم و یا به دلیل اینکه همه اقتصاد مالزی دست چینی ها هست روز یک کلمه هم چینی یاد میگرفتم، میتونید تصور کنید چقدر کارم جلو میوفتاد؟ شما فکر کنید من بعد از دو سال 500-600 تا کلمه چینی بلد بودم که درسته نمیشد باهاش مذاکره و جلسه برگزار کرد، ولی خیلی ارتباطات بهتری میتونستم در سوپرمارکت و رستوران و تعمیرگاه و فروشگاه ها بگیرم. گپ بزنم، بگم بخندم حتی با همون جملات دست و پا شکسته. خب ارتباط بیشتر و بهتر، یعنی فروش دیگه. یعنی موفقیت بیشتر و آأمهای بیشتر.
        ولی خب انگلیسی رو نباید اونطور یاد میگرفتم باید تلاش میکردم حرفه ای تر باشه تا بتونم امورات جدی تر شرکت را بگدرونم. پس هدف هم میتونه فرق کنه.
        چون خیلی بحث طولانی نشه فعلا به همین بسنده میکنم ولی در بحث های آتی که خیلی مرتبط هست با فرمایشتون، این موضوع را حتما به یاد دارم.
        من اینجا هستم که هر خدمتی و مشورتی ازم بر میاید انجام وظیفه کنم. 🙂

bahman esmaily
        مشارکت کننده

سلام
        یه مثال زبانی دارم دوست دارم براتون بگم🙂
        زبان کردی چند تا گویش داره که اکثرشون تفاوتهای اساسی با هم دارن… من خودم کُرمانج (اسم گویش) ارومیه‌م. وقتی تو خوابگاه با بچه‌های سنندج آشنا شدم تقریبا متوجه می‌شدم چی میگن ولی صحبت کردن برام خیلی سخت بود؛ یکی از بچه‌ها یه کتاب خودآموز زبان سورانی (اسم گویش) بهم داد منم شروع کردم خوندن، یه مدت گذشت کم کم تونستم صحبت کنم ولی خب لهجه و تلفظ کلماتم خیلی بد بود، مدام بچه‌ها اشکالاتمو میگفتن. یه مدت بعد که کلا روون شدم متوجه شدم من تو بازگو کردن مطالب هیچ حسی رو نمیتونم انتقال بدم. مثلا یه موضوع جالب تعریف می‌کردم یا یه چیز خنده دار تنها واکنشی که می‌گرفتم تظاهر بود و نتیجه ش گفتگوی بی روح… ولی ادامه دادم تا اینکه متوجه شدم من دقیقا مثل اونا صحبت می‌کنم حتی دوستایی که بعداً به جمع ما اضافه شدن نمیدونستم تشخیص بدن من سنندجی نیستم! همه اینها در طول زمان اتفاق افتاد و من فقط بخشی از مکالمه روزانه خودم رو به گویش سورانی صحبت کردم…

فرشید رمضانی
          مدیرکل

سلام
          مرسی از بازگو کردن تجربه ات… و مهم اینجاست که واقعا بعضی چیزها اصلا بدون این روش به نتیجه نمیرسه. چه بسا حتی نتیجه عکس بده.

bahman esmaily
          مشارکت کننده

مرسی از توجهت…
          دقیقاً چند تا تجربه دارم، فقط به خاطر اینکه این روش رو پیش نگرفتم نتیجه عکس دادن.

ساناز شاکری
      مشارکت کننده

امروز از صبح چند بار این چند تا درس آخر رو خوندم! واقعا من اینجا قاطی این همه آدم با انگیزه چیکار می کنم؟
      همه اثر مرکب رو می شناختن ولی برای من مثل افتادن سیب از روی درخت و خوردن تو سر نیوتن بود. من هیچ تجربه ای ندارم!
      این درس رو که گوش دادم رفتم سراغ اپلیکیشن ترلو! گفتم اونجا شروع کنم به برنامه ریزی و نوت گذاشتن!من استاد اتلاف وقتم! یک هفته بنویسم با وقتم چیکار می کنم!
      بعد فهمیدم باید اینجا بنویسم چیکار می کنم! باز هم ترس از شکست اومد سراغم و مقاومت در برابر شروع کردن

فرشید رمضانی
        مدیرکل

خب واقعیتش اینه که من اینها را با این خیال میگم که کسی نمیدونه!!! و اولین باره میشنوه… آخه مثلا از زیر صفر بیزینس هست.:)
        حالا اینکه خیلی ها میدونند دلیل بر کم کاری شما نیست. اقلا برای شما یه چیز جدید بوده که خب دلیل حضور در این جمع هم شنیدن همین چیزهای جدید هست.
        برای نوشتن خودتون را تحت فشار نگذارید، نوشته های هر شب دوستان را مرور کنید، اگه چیزی دوست داشتید کامنت بگذارید. در زمان مناسب خودتون ترغیب به نوشتن میشوید.
        دیگه سعی کردم توی لحنم تهدید نباشه :)))))

شما برای پاسخ به این تاپیک باید وارد شوید.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است