بایگانی‌ها

داستان شکل گیری این اتفاق

در جمع آدمهای موفق و با انگیزه، راحت تر و سریعتر موفق میشوید

خیلی زود متوجه شدم که من هیچوقت نمیتونم کارمند راضی و خوشحالی باشم. شاید اواسط دبیرستان بود که مزه پول و درآمد رو به شکل واقعی و حرفه ای چشیدم و تا امروز هم هنوز مزه اش زیر دندونم هست. همیشه این نگرانی رو داشتم که چطور باید خودمو آماده بازار کار کنم، اصلا علاقه ای به اتفاقاتی که در محیط های کاری میوفتاد نداشتم. شاید بزرگترین شانس زندگی ام این بود که در همون سالها چیزی به نام کامپیوتر عمومی شد و وارد ایران شد. خب البته که من توان خریدش را نداشتم ولی احساس میکردم خیلی بهش علاقه مندم و بدون داشتن سیستم و فقط از روی مجلات و کتابها، ابتدا با داس و اصول اولیه کامپیوتر و بعد از اون با برنامه نویسی بیسیک آشنا شدم و در حد عالی یاد گرفتم. اون سالها به این توانایی خودم پی بردم که چقدر راحت میتونم بدون کلاس و مربی به شکل خودآموز شاخه ای مختلف را پیش ببرم و سرتون را درد نمیارم. به گرافیک و فیلم و تدوین و بعد از اون به جلوه های ویژه سینمایی علاقه مند شدم. شرایط خیلی خوب پیش میرفت و با توجه به تخصصی که داشتم و اینکه تازه تبلیغات تلویزیونی رونق دوباره گرفته بود، خیلی زود تونستم خودمو مطرح کنم و کارهای زیادی بسازم که پخش شد. علاقه و جدیتی هم که در کار داشتم باعث میشد کارهای بهتری ارائه کنمو به مرور آدمها و کارفرماهای مطرح تری منو شناختند و با فعالیت در سینما هم تونستم در بخش جلوه های ویژه و تیتراژ و …  توجه ها را جلب کنم. همزمان به عنوان اولین کسانی که بحث سئو را جدی گرفتند به فعالیت و مطالعه پرداختم و مدت هفت سال رتبه اول گوگل را در این زمینه در اختیار داشتم که بعدها تعمدا آنرا کمرنگ تر کردم. که بحث مفصلی داره .

این حس که من تخصص کافی در زمینه کاری خودم دارم و ارتباطی هم با صاحبان صنایع پیدا کرده بودم، منو قانع و تشویق کرد که خودم شرکتم را ثبت کنم و به جای فعالیت های انفرادی شرکت خودمو داشته باشم.

خب از اون به بعد تازه داستانها شروع شد. هرچه جلومیرفتم میدیدم مشکلات اصلا چیزهایی نیست که من پیش بینی میکردم. هر روز متوجه میشدم غیر از تخصص خودم باید چیزهای دیگه هم بلد میبودم. و خب متاسفانه همه را هم با هم متوجه نمیشدم، هر چند وقت یک بار یک اتفاق میافتاد و من کلی ضرر و تاوان میدادم و تازه میفهمیدم باید این ضعف را برطرف کنم.

دوباره چند وقت دیگه اتفاقات جدیدتر و ضررهای بیشتر.

الان بیش از ۲۰ سال از اون روزها میگذره، تونستم بعد از مهاجرت شرکت بین المللی خودمو در مالزی ثبت کنم ( اونم در تاریخ لاکشری ۱۱.۱۱.۱۱ میلادی 🙂  ) و تجربیات بیشتری هم در عرصه بین المللی بدست بیارم.

در طی این سالها سعی میکردم تجربیاتم را در اختیار دیگران بگذارم و با استفاده از شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک و توییتر و … جوونترها را در جریان اتفاقاتی که برام افتاده و تجربیات و پیروزی ها و شکست ها قرار بدم. همیشه هم از سمت این عزیزان مورد لطف قرار گرفتم و تشویق به فعالیت و آموزش های بیشتر شدم.

ولی یه جایی احساس کردم خیلی از بچه ها دانش و حتی سرمایه کافی در اختیار دارند، اما همچنان نمیدونند باید از کجا شروع کنند و چه مسیری را طی کنند. احساس کردم تئوری به اندازه کافی جوابگو نیست و در کنار تدریس باید یکی در کنار اونها باشه و قدم به قدم اونها را جلو ببره.

این جرقه راه اندازی این کارگاه و دوره را زد و تصمیم گرفتم این مدرسه بیزینس را جدی تر از قبل پیگیری و راه اندازی کنم. نه مثل یک دوره و کلاس همگانی و رایج، مثل یک همراه و شریک و مشاور در کنارشون.

اینه که سئوالهای زیر را برای خودم مطرح کردم و سعی کردم به جواب برسم. پس رو سئوال ها کلیک کنید و ببینید آیا جوابهام منطقی هست؟

قطعا نظراتتون برام خیلی اهمیت داره:

تصور و تجربه من اینه که ثبات شغلی و استقلال مالی، از بزرگترین دغدغه های ذهنی هر کسی هست. همیشه آد م نگران این هست که:

  • اگر شغلم را از دست بدهم چه اتفاقی میوفته؟
  • اگر درآمدم  همگام با تورم بالا نره چطور بگذرونم؟
  • دوران بازنشستگی برای من چگونه خواهد بود؟
  • آیا همیشه همین انرژی را دارم و اصلا آیا همین درآمد برایم کافی است؟

اینها تازه سوای آرزوها و رویاها و روحیات هر کس هست.

پس به نتیجه رسیدم که وجود یک کسب و کار مستقل حتی در کنار شغل اصلی به اندازه کافی دلیل دارد.

شما وقتی در یک جمع قرار میگیرید، انگیزه های جمع را هم به خودتون جذب میکنید. در یک جشن و همراه دیگران راحت تر میرقصید و شادی میکنید، در یک استادیوم ورزشی همراه دیگران به هوا میپرید و فریاد شادی میکشید، در یک حادثه در کنار دیگران احساس امنیت بیشتری میکنید.

همین اصل در موفقیت و پیشرفت نیز حاکم هست. شما در جمعی قرار خواهید گرفت که همگی میل به موفقیت و پیشرفت داریم و به هم کمک میکنیم. نقاط ضعف و قوت همدیگر را برطرف میکنیم و به سئوالهای همدیگر پاسخ میدهیم.

شاید اصلا اسمش را نتوان دوره گذاشت. یک کارگاه و یک راه اندازی عملی بیزینس هست. شما همزمان با طی کردن مراحل این دوره، کسب و کار خودرا راه اندازی میکنید. حتی در پیدا کردن و عملی کردن ایده ها یاری میشوید. این طور نخواهد بود که مطالعه کنید و بعد مثل خیلی از موارد دیگر کنار گذاشته و فراموشش کنید.

اگر کسب و کاری دارید، در عمل موارد مطرح شده را انجام میدهید و به بحث و تبادل نظر میپردازیم و اگر حتی هنوز کسب و کاری ندارید، در هر سطح، با هر معلومات و هر سرمایه ای میتوانید کسب و کاری مناسب با آن راه اندازی کنید.

آزمون ها، تکالیف، چک لیست ها، پیامک های روزانه، بررسی های مرتب فعالیت ها، شرکت در تالارهای گفتگو و … شما را درگیر کسب و کار خواهد کرد و بطور عملی پیش خواهد برد.

شما در پابان این اتفاق با دنیایی از اطلاعاتی که فراموش خواهید کرد مواجه نیستید، شما به شکل عملی یک بیزینس و کسب و کار دارید.

خیر… شرایط را طوری  در نظر گرفته ام که بتوانید در کنار هر شغلی که دارید کسب و کار خودتان را داشته باشید.

مزیت:

شما یک حاشیه امنیت هرچند مختصر دارید، اگر چندروزی هم درامد نداشته باشید استرس نمیگیرید. این چرخهای کوچک را دیده اید که کنار دوچرخه میبندند تا کودکان دوچرخه سواری یاد بگیرند؟ چهارچرخه شما کند پیش میرود و نمیتواند در مسابقات شرکت کند، ولی زمین هم نمیخورید.

دوم اینکه میتوانید کسب و کارهای متعدد را امتحان کنید، درامد ثابتتان را دارید و میتوانید بگردید تا به اتفاق مناسب دست یابید

معایب:

۱- خب اشاره شد که کندتر پیش میروید

۲- باید وقت بیشتری بگذارید، از استراحت و تفریحات و تعطیلات کمتری بهره ببرید. مهمانی ها را که کلا بیخیال.

تلاش کردم ابعاد مختلف موفقیت در کسب و کار را بررسی کنم.

از ایده پردازی و شروع، تا آشنایی با روحیات کارآفرینی، راه اندازی کسب و کارهای آنلاین، بازاریابی، تبلیغات، فروش، مذاکره، شیوه های مدیریت و سیتم سازی، گسترش کسب و کار، برنامه ها و استراتژی ها و حتی آماده کردن ذهن برای موفقیت های بیشتر.
هر آنچه که در کسب و کار شما دخالت دارد و میتواند در پیشرفت آن موثر باشد در دسته بندی ها، درس ها و موضوعات مختلف دیده شده است.

بیش از ۲۰۰  موضوع در این کارگاه مطرح شده و مورد بحث و بررسی قرار میگیرد. موضوعات به شکل نوشتاری و صوت و فیلم بوده و آزمون ها و فعالیت های عملی هست. به طور معمول چیزی بین شش الی نه ماه نیاز هست که همه مراحل و موضوعات گذرانده شود، ولی قرار ما شش ماهه هست که بعد از چندماه اولیه،  کسب و کارها رصد بشه و همفکری بشه تا به میزان لازم شکل بگیره و به سئوالات جواب داده بشه.

بعد از اون هم همه شرکت کنندگان در دوره میتونند به مطالب و بحث ها و سئوالات و جوابها دسترسی داشته باشند و ازش استفاده کنند.

همه تلاش من، کسب و کار به شکل عملی و فعال بوده نه خواندن یکسری مطالب و فراموش کردن آنها.

خب کسب و کار بدون مشتری هم که معنی نداره، بنابراین امکاناتی را برای اینکار در نظر گرفته ام.

  • همین جمع با هم آشنا شده و به شکل فعال میتوانند از یکدیگر حمایت کنند، به این منظور استراتژی های حرفه ای در نظر گرفته ام.
  • سایت امکانات متعددی برای معرفی و تبلیغات کسب و کارها در نظر گرفته  و با تبلیغات کارشناسی، سئوی قوی، حضور در شبکه های اجتماعی و … آنها را معرفی میکند که به موقع از آن رونمایی میشود. به عبارتی برای کسب و کار شما مرتب تبلیغات میشود.
  • هرگونه فعالیتی که در سایت میکنید، موجب افزایش کیف پول تبلیغاتی شما نیز میشود، با استفاده از همان موجودی میتوانید تبلیغات بسیار ویژه و ارزشمندی انجام دهید.
  • اولین مشتری ها را خیلی زودتر از آنچه تصور میکنید به دست خواهید آورد.

نداشتن ایده:

سعی کردم به شکل منطقی کمکتون کنم که ایده ای برای کسب و کار خودتون پیدا کنید و اونو گسترش دهید. به مرور به آن شاخ و برگ دهید و آنرا به پول نزدیک تر کنید.

نداشتن سرمایه:

کارگاه به شکل قدم به قدم شما را پیش میبرد، با حداقل هزینه ها میتوانید شروع کنید. قطعا منظورم صفر نیست و شما برای راه اندازی کسب و کارتان باید مقداری هم هزینه کنید ولی روال کار به شکلی دیده شده است که کمترین ریسک و پایین ترین هزینه ها را شامل شود. خیلی زود احساس خواهید کرد هزینه ای که میکنید ارزشش را دارد. هزینه های کسب و کار شما به مرور تامین میشود و بعید میدانم فشار زیادی را تقبل کنید ضمن آنکه بیشتر آنها زمانی هست که شما به درآمدی از همین کسب و کار رسیده اید.

مسائل شخصی و روانی:

شاید مواردی مثل بی انگیزگی، ترس، نداشتن اعتماد به نفس، نداشتن پشتکار، خلاقیت و … تا به حال مانع آغاز فعالیت شما شده باشد. تلاش کرده ام در جای خود آنها را بررسی کنم و با روشهای منطقی و شدنی، این موانع ذهنی را بر طرف کنم.

خیر… من فقط میتوانم میز غذا را برایتان آماده کنم، بهترین خوراکی ها را در دسترستان بگذارم و پیشبند شما را ببندم. در نهایت این شما هستید که باید میل کنید و سیر شوید. هیچکس غیر از شما نمیتواند شما را موفق کند.

ولی من این وظیفه را در خودم احساس میکنم که تا حد امکان در کنارتان باشم و موانع را برطرف کنم. روی رفاقت من حساب کنید.

برای اینکه حضور در این مدرسه کسب و کار شرایط راحت تری برای افراد بیشتری داشته باشه و جمع بزرگتری داشته باشیم، هزینه ثبت نام هر مرحله مجزا هست که با پرداخت های کوچکتر و کسب امتیاز به عنوان تخفیف همراه باشه. 

این گوی و این میدان – کسب و کار خودتون را راه بیندازید.

این مطلب در مجموع ۲۲۵ بار و امروز ۱ بار مشاهده شده است.
.
FavoriteLoading به علاقه مندیهایم اضافه کن!
۴.۸/۵ (۴ نظر)
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است