بایگانی‌ها

  • یک اتفاق منحصر به فرد که تاکنون تجربه نکرده اید

یک اتفاق منحصر به فرد که تاکنون تجربه نکرده اید

احتمالا تا به حال دوره ها و آموزشهای متفاوتی را دیده اید و مطالعات زیادی در این زمینه ها داشته اید. شاید بسیاری از گفته ها و آموزشهای این دوره هم به نطرتون آشنا و حتی تکراری بیاید. ولی اگر تا به حال کسب و کار خودتن را آغاز نکرده اید به نظرم میتونه دلایل زیر را داشته باشه. به نظر من مشکل اصلی در شروع یک کسب و کار، موارد تئوری و آموخته ها نیست.

من یک مثال کلی را در نظر میگیرم و موارد زیر را در قالب این مثال توضیح میدهم که تصور کنید که قصد مسافرت با اتومبیل از تهران به شمال را دارید.

۱- سردرگمی در شروع

یک تخصصی بلدیم، چطور باید اونرو به درآمدی مستقل تبدیل کنیم؟ نقطه شروع کجاست و چگونه انگیزه لازم را در خودمان ایجاد کنیم؟ با ترسهایمان چه کنیم؟ چه کسی مارا به جلو هل میدهد و هوایمان را دارد؟

سعی این دوره در این هست که این اتفاقات و ابهامات را برایتان روشن کند و آغازی مناسبتر برایتان رقم بزند. هدف خودتان را مشخص کنیئ، مسیر راه را بشناسید و با مشورت در آن گام بردارید.

میخواهید به سمت چالوس بروید؟ ابتدا باید بدانید آنجا چه آب و هوایی دارد، چه فصلی از نظر شما مناسب تر هست، چه میزان زمان نیاز دارید، هزینه، اقامت، خوردوخوراک، لوازم سفر و … اینها در این دوره پیش روی شما قرار میگیرد.

۲- توانایی لازم را دارید؟

حتما خیلی از توانایی ها را دارید و اگر بدانید به کدام توانایی دیگر نیاز دارید، یا آنرا خواهید آموخت و یا از کسی که آنها را بلد هست کمک میگیرید. شما کافی است روش حل مسئله و پیدا کردن جواب ها را بدانید، حتما نباید در همه رشته ها متخصص باشید.

در آغاز سفر اگر خودتان رانندگی بلد نیستید، یا سفر را به تعویق میاندازید تا آنرا بیاموزید و یا همراه کسی که رانندگی بلد هست سفر را آغاز میکنید.

۳- مسیر حرکت

قطعا مسیرهای متعددی برای رسیدن به مقصد وجود دارد که هر کدام از آنها میتواند مزایا و معایبی داشته باشد. با دانستن آنها میتوانید بهترین را که از نظر شما مناسبتر هست انتخاب کنید و دیگر طبق بیزینس پلن خود پیش بروید.

هنگام سفر شاید شما مسیر کوهستانی و پر پیچ و خم را ترجیح داده و لذت بیشتری ببرید و شاید مسیربزرگراه به سلیقه شما نزدیکتر باشد. مهم نیست نقشه راه پیش روی شماست و طراحی شده است.

۴- توقع رسیدن به مقصد

بسته به مسیری که انتخاب میکنید، توانایی ها، امکانات در دسترس و شرایط موجود میتوانید تخمین درستی برای رسیدن به اهدافتون در کسب و کار بدست آورید.

هنگام سفر میدانید با این راننده و این اتومبیل، از این مسیر و در این فصل از سال حدود ۵-۶ ساعت راه در پیش دارید. توقع دو ساعته رسیدن از ذهنتان بیرون میرود و احساس خستگی و نا امیدی نمیکنید و چنانچه سفرتان ده ساعت طول کشید میتوانید دلایل آنرا بررسی کنید.

۵- بهترین مربیان

بهترین مربی برای شما، کسی است که به تازگی مراحل و مشکلات شما را پشت سر گذاشته است. اشاره کردم که برای یادگرفتن تنیس بهترین مربی شما راجرفدرر نخواهد بود. اینجا هم دوره ای هایی وجود دارند که یکی دو پله از شما جلوتر هستند، با مسائل و موانعی که شما بر سر راه دارید به تازگی دست و پنجه نرم کرده اند و میتوانند کمک بزرگی به رفع آنها کنند.

هنگام سفر، کسی که ده سال پیش این مسیر را رفته حتی اگر بهترین راننده هم باشد نمیتواند به شما کمک شایانی کند، اونی که همین هفته پیش این سفر را انجام داده بهتر در جریان اتفاقاتی است که احتمالا برای شما هم رخ خواهد داد. برای همین مشارکت ها و همفکر ها در دوره از اهمیت بالایی برخوردار است.

۶- پرهیز از اهمال کاری

خیلی از موارد را میدانید، حتی متوجه این هستید که الان باید انجامش دهید. ولی انگیزه لازم را ندارید و آنرا پشت گوش میاندازید. اینجا از این خبرها نیست. همه هم دوره ای ها مشارکت میکنند و انتظار دارند دوستانشان هم به آنها کمک کنند. سر دوق خواهید آمد و موارد را سر وقت انجام خواهید داد.

شاید خودتان هر هفته سفرتان را عقب بیاندازید، ولی اینبار دیگه با دوستانتان قرار گذاشته اید و آنها صبح زود به درب منزل شا خواهند آمد و شما آماده شده و مسافرت خودتون را آغاز میکنید.

۷- همراهان خوب

حتما میدونید که زندگی و افکار شما، برایند نزدیکان شما و کسانی هست که با آنها معاشرت دارید. خواه ناخواه رفتارهای آنها در شما اثر میگذارد و روحیه شما را شکل میدهد. آنها شما را به هرسویی که خود میروند میکشانند بدون آنکه حتی متوجهش شوید یا مقاومتی کنید. اینجا همه انگیزه موفقیت دارند. اطراف شما همه روحیه ای مثل شما و تلاشی مثل شما را درپیش گرفته اند. برای اینکه موفق شوید بهترین اتفاق این است که در بین افراد موفق و هم هدف باشید.

هنگام سفر قطعا وجود همراهان خوب و هم عقیده با شما، سفر را دلچسب تر و مسیر را کوتاه تر میکند.

۸- در معرض اشتباه و تجربه قرار گرفتن.

همه میدونیم که اشتباه کردن خودش یکی از بزرگترین دلایل پیشرفت و تجربه کسب کردن هست. ولی قطعا اشتباه هزینه های خودش را هم دارد. اگر قرار است با اشتباهات و شکستهای متعدد به موفقیت برسیم، اینجا علاوه بر مواردی که برای خودمان وجود دارد، در جریان مسائل و اشتباهات دیگران هم قرار میگیریم و برای حل آن مشورت میکنیم. در واقع انگار همون اتفاق و اشتباه برای شما رخ داده است. به مرور از این تجربیات برای کسب و کار خودمون هم استفاده میکنیم. شاید خودمون ۲ تا اشتباه کنیم ولی تجربه ده ها اشتباه را کسب میکنیم.

۹- صرفه جویی در هزینه ها

هر کسب و کاری داشته باشید باید برای آن هزینه های تبلیغاتی و بازاریابی در نظر بگیرید. بخش زیادی از این اتفاق در این دوره و با ایده هایی که داده میشود اتفاق میافتد. کسب و کارها به شکلهای مختلف معرفی میگردند و هزینه هایی که برای آن پرداخت میشود به دلیل آنکه به شکل همگانی میباشد بسیار کاهش پیدا میکند. در واقع همه برای همه تبلیغ میکنند. ایده های بسیاری در دوره شکل میگیرد که به وقت مناسب و در مرحله تبلیغات، در جریانش قرار خواهید گرفت.

۱۰ – ارزیابی

به شکلی حرفه ای، فعالیت ها و رشد کسب و کار شما، مدام در حال ارزیابی هست و همواره میتوانید تصمیمات بهتر، اتفاقات مفیدتر و استراتژی های پربازده تر را برای آن در نظر بگیرید. ارزیابی باعث میشود از انرژی که صرف یک کار میکنید بیشترین بهره را ببرید و با بررسی آن مرتب مسیر خودرا اصلاح کنید.

۱۱- هدف مشترک

یقین بدانید که هرگاه عده ای برای رسیدن به یک هدف مشترک تلاش کنند و هرکدام در رسیدن به آن انگیزه و احساس مسئولیت داشته باشند، اون هدف محقق میشه و تک تک اعضای آن مجموعه به خواسته هاشون میرسند. در یک کار دونفره، نیرو و انرژی دوبرابر نه، بلکه چندبرابر خواهد شد و همینطور هرچه تعداد افراد با هدف مشترک کنار یکدیگر تلاش کنند، آن هدف به شکل تصاعدی در دسترس قرار میگیرد و در زمان کمتر، انرژی و هزینه مناسبتر و حتی بهتر از چیزی که در روز اول هدفگذاری شده است، به دست میاید.

این مطلب در مجموع ۵۹ بار و امروز ۱ بار مشاهده شده است.
.
FavoriteLoading به علاقه مندیهایم اضافه کن!
۴.۵/۵ (۸ نظر)
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است