بایگانی‌ها

آیا روحیات من بدرد کارآفرینی میخورد؟

با گوش کردن به فایل صوتی زیر نیازی ندارید متن را مطالعه کنید، فقط به انتهای مطلب رفته و بخش انجام دهیم را ملاحظه کنید.

خب طبیعی هست که برای اینکه بهترین نتیجه را از کاری ببریم اینه که روحیات اون کارو داشته باشیم و بهش علاقه داشته باشیم. نکته مثبت اینجاست که اگر به اون کار علاقه داشته باشیم و بدونیم به چه روحیاتی نیاز داره، میتونیم بسیاری از اونها را در خودمون تقویت کنیم یا حتی بدست بیاریم. بر خلاف تصور خیلی ها، بسیاری از رفتارهای بیزینس و کارآفرینی مثل خلاقیت، پشتکار، ریسک پذیری ، حتی شوخ طبع بودن و خوش صحبتی و … قابل دست یافتن هست و حتما نباید ذاتا درما وجود داشته باشه. همه ما تا حدی آنها را داریم و اگر در مواردی احساس ضعف میکنیم میتونیم آنها را در وجودمون رشد دهیم.

پس ببینیم اصلا چه روحیاتی در ما لازمه موفقیت در کارآفرینی هست.

همه ما اینرا شنیدیم که وقتی میخوایم یه کسب و کار مستقل برای خودمون داشته باشیم باید کار قبلی را رها کنیم و تمام وقت و با همه تمرکز بر روی کار جدید و شخصی خودمون فعالیت کنیم. خب این در ظاهر درست هست و من هم منکرش نیستم ولی باید پذیرفت شرایط کنونی جامعه و مشکلات اقتصادی متنوعی که وجود داره باعث شده که فقط گفتن این حرف راحت باشه و در عمل در بسیاری از موارد نشدنی به نظر میاد. من ترجیح میدم از شعارها پرهیز کنم و به شکلی پیش بریم که لااقل در شروع کار همه جوانب در واقعیت را در نظر بگیریم.

اولین چیزی که باید به اون عادت کنید اینه که دیگه قرار نیست هر ماه سروقت یک چک حقوقی بگیرید و بر مبنای اون برنامه ریزی کنید.( حتی اگه هنوز میگیرید). اینو باید بپذیرید که دیر یا زود باید سیستم حقوق بگیری را فراموش کنید و به درامد کسب و کار خودتون فکر کنید. پس لازمه اش این هست که حداقل چندماه اول همه تلاشتون را برای ندیده گرفتن حقوق انجام دهید. این خودش کموبیش روحیه تون را به سمت کارآفرینی میبره. در واقع هرچقدر به امنیت فکر کنید، دارید جلوی آزادی خودتون را میگیرید. بنابراین تلاش کنید به مرور به این ناامنی عادت کنید و بپذیرید که شما قرار نیست فقط شغلتون را تغییر دهید، شما دارید به مرور شخصیت کاری و رفتارهای بیزینسی خودرا تغییر میدهید. این تغییر رفتارهاست که درآینده به شما برای انجام کارهای جدی تر کمک میکنه. ریسک پذیری، خلاقیت و مواردی اینچنین، مواردی نیستند که یک شبه در شما شکل بگیرد و این کار را به مرور و از همین روزهای اول باید در خودمون پیدا و آشکار کنیم.

کارآفرین کیست؟ کارآفرینی چیست؟

بزرگان کارآفرینی اینطور اونو تعریف میکنند که کارآفرین کسی هست که فرصتها و ایده ها را تعقیب میکند تا به نتیجه برساند و آنچنان به منابع و امکاناتی که در اختیار دارد فکرنمیکند. پس با کمبودها چه کار میکند، امکانات را چطور فراهم میکند؟ بعدها خواهیم دید که این هم خودش از مهارتهای کارآفرین هست و در تعقیب و اجرای آن ایده ها اینها نیز نقش دارند و برایشان راهکارهایی پیدا میشود.

درروحیه کارمندی اولین چیزهایی که به ذهنتون میرسه که از کار ثابتتون دست نکشید سئوالهایی هست که کارآفرین اونها رو عذروبهونه میدونه. کارآفرین معتقده این مسائل وجود داره ولی راه حل هایی هم حتما براش وجود داره. سئوالهایی مثل:

پول و سرمایه ندارم، مخارجمو چیکار کنم؟ من باهوش نیستم، وقت ندارم، خیلی طول میکشه که به پول برسم، سنم گذشته از این حرفا و …

کارمند میگه من چطوری این کار خوب و پرسود را انجام بدم؟ من سرمایه اش را ندارم ولی کارآفرین میگه چه فرصت و شانس خوبی و چه فرصتی برای درآمد وجود داره. انجامش میدم و بعد میره به فکر تهیه سرمایه و امکانات.

همونطور که قبلا هم اشاره کردم شما برای راه اندازی هر ایده ای به سه رکن اصلی احتیاج دارید:

 1. پیداکردن افراد مناسب
 2. پیدا کردن فرصت مناسب
 3. پیدا کردن سرمایه مناسب

برای کارآفرین نیاز نیست که هر سه این موارد در آن واحد موجود باشه و همزمان همه آنها را در اختیار داشته باشه. درواقع به ندرت پیش میاد که این اتفاق بیوفته. کارآفرین کافیه یکی از اینها را داشته باشه و بعد به سراغ پیدا کردن موارد دیگر یا افرادی که موارد دیگر را در اختیار دارد برود. در واقع راه های تامین آن دوتای دیگر را پیدا کند.

شما با داشتن یکی از اینها باید کار را شروع کنید، مثالی که برای این مورد میزنند این هست که تصور کنید پشت چراغ قرمز هستید، وقتی سبز میشود حرکت نکنید به این دلیل که دو چراغ دیگر پیش رو دارید که قرمز هستند. در واقع نمیتوانید صبر کنید که هر سه چراغ سبز شوند. کار شما شروع میشود و در طول مسیر تکمیل میشه. اگر همیشه منتظر این باشید که همه چیز فراهم شود معمولا هیچوقت انتظار شما به پایان نمیرسد.

این مهم نیست که محصول و ایده شما بهترین باشد، مهم این است که در حال حاضر نیازهای حاضر را برطرف کند. به مرور نیازها بیشتر شده، از آن مطلع میگردید و ایده خودرا تکمیل میکنید. اتومبیل ها، نرم افزارها، لوازم صوتی و تصویری و … هر چه را که در نظر بگیرید، با آن چیزی که روز اول ارائه شده است زمین تا آسمان تفاوت دارد. ولی حتی نسخه های اولیه اونها هم به اندازه کافی فروش رفته و بیزینس را به پیش برده است.

شما نیاز نیست همه چیز را بلد باشید و از عهده همه کار بر بیایید، بلکه کافیه که بدونید جواب سئوالها را چطور پیدا کنید، به چه کسانی مراجعه کنید و کمبودها را چگونه برطرف کنید.

این ویژگیها باید در شما تقویت بشه تا به مرور به یک کارآفرین خوب تبدیل شوید. بله شاید برخی از انها از نظرتون خیلی سخت و حتی نشدنی باشه ولی واقعا اینطور نیست و شما امروز در ابتدای این راه هستید. به مرور و با تمرین به همه آنها دست خواهید یافت.

 • روحیه خودرا از داشتن امنیت و رفاه به رسیدن به آزادی تقویت کنید.
 • باید بتوانید اوقات خودتون را بدون تضمینی که در فلان تاریح پولی دستتون میرسه بگذرونید
 • باید بر روی فرصتها تمرکز کنید نه امکانات و سرمایه موجود.
 • سبکهای مختلف مدیریت را یاد بگیرید چون قرار است افراد مختلفی را مدیریت کنید.
 • بر روی موفقیت تیم و اهداف تمرکز کنید، نه فقط کسب درآمد و پولدار شدن.
 • مدام در حال یادگیری و پیشرفت باشید، هیچوقت فکر نکنید که دیگه کافی است و همه چیزو بلدید.
 • قدرت تصمیم گیری های ریز و درشت و داشتن شجاعت پذیرفتن مسئولیت.
 • از تغییرات نترسید… قرار است تغییر کنید.

در امنیت یک نوع ترس نهفته هست. ترس از بی پولی، از راحت نبودن و … قرار نیست شما همه چیز را از دست بدهید و کارآفرین شوید و تصور کنید آزادی دارید. قرار است روحیات خودرا به شکلی تقویت کنید که ترسهای خودرا بشناسید و به آنها غلبه کنید. اینطور نیست که کارآفرین از هیچ چیز نمیترسه، بلکه به این معناست که مواجه شدن با ترس را فرا میگیرید و از اون برای خودتون یک فرصت میسازید.
دقت خودرا بالا میبرید، فرصتهای بیشتری برای خودتون فراهم میکنید، با افراد بیشتری آشنا میشوید و مهارتهای خودرا بالا میبرید. در واقع منتظر نمیشوید تا مشکلات کوچک شوند، شما بزرگتر میشوید.

در این مسیر شما قرار نیست سوپرمن شوید و کارهای عجیب غریب کنید و ریسکهای آنچنانی و رفتارهای فرابشری. کافیه که رفتارها و عادات درست را در طول زمان فرا بگیرید، بر انجام آنها اصرار داشته باشید و ثابت قدم بمانید و اجازه دهید زمان به کمک شما بیاید و نتیجه زحماتتان به بار بنشیند.

بذارید یکی دوتا مثال براتون بزنم. تا ارزش ثبات قدم و تحمل زمان براتون روشن شه.

فرض کنید مثلا برنامه ریزی کردید که از تهران برین شمال… با خودتون میگین وسط اتوبان بنزین میزنم، سیاه بیشه نگه میدارم یه چیزی میخورم عصری میرسم چالوس. حالا امکان داره پمپ بنزین وسط اتوبان خراب باشه مجبور شید پمپ بعدی بزنین… اصلا بنزین تموم کنید و نیمساعت هم معطل بشین که کسی کمکتون کنه. یا مثلا زودتر از سیاه بیشه گرسنه تون بشه و نکه دارید یه چیزی بخورید. در هر صورت یکساعت اینور اونو به مقصد میرسید. نمیشه تا کرج برین بگین ای بابا نرسیدیم که پس ولش کن… یا تا مرزن آباد برین و بگین نه .. هیچ نشونه ای از دریا نیست پس برگردیم… باید ادامه بدید تا به مقصد برسید. تا قبل از اون هر زمانی منصرف بشین به اهدافتون نخواهید رسید و هزینه و انرژیتون به هدر رفته. قرار هم نیست کار خارق العاده ای انجام دهید. مبدا و مقصدتون مشخص هست، ابزار لازم را در اختیار دارید، مسیر را یادگرفته اید. فقط کافی است با رانندگی خوب و مطمئن چند ساعتی را تحمل کنید تا نتیجه کارتون را ببینید.

یا بیاید مثال دوم را در نظر بگیریم. فرض کنیم شما الان ماهیانه ۳ میلیون تومان حقوق میگیرید. چندماه وقت صرف میکنید و انرژی میگذارید و یک فروشگاه آنلاین راه میاندازید و مثلا در یکماه ۵۰ هزارتومان میفروشید. خب این اصلا قابل مقایسه با حقوقتون نیست ولی فرقش این هست که این ابتدای مسیر هست. روشهایی که یاد میگیرید و عادات درستی که پیدا میکنید را ادامه میدهید و فروشتان را در ماه دوم دو برابر میکنید. ماه سوم هم دو برابر و به ۲۰۰ تومن میرسه. ماه چهارم به ۴۰۰ تومان، ماه بعد به ۸۰۰ تومان و ماه بعدی به یک میلیون و ششصد هزار تومان. تا الان شما ۷-۸ ماه زحمت کشیده اید و وقت صرف کرده اید و هزینه کرده اید ولی هنوز درآمدتون نصف حقوقتون شده است. ولی اگر همین ثبات قدم را داشته باشید و خسته نشوید اتفاقات خوب تازه شروع خواهد شد. اگر بتوانید این روند صعودی را ادامه دهید ماه آینده به ۳ میلیون درآمد و بعد به شش میلیون و …. آره آره میدونم داستان به این سادگی نیست و رسیدن به درآمد چند میلیونی لزوما بعد از چندماه بدست نمیاد. فقط دارم مسیر و اتفاقی که در ابتدای اون قرار دارید رو روشن میکنم براتون. تاکیدم بر روی مبالغ نیست. بر روی انجام رفتار درست، ثبات قدم و استمرار هست. در اینکه باید ادامه دهید تا به هدف برسید. و اینکه فکر نکنید لزوما باید همه زندگی خودتون را با ریسک و کارهای عجیب غریب و خیلی سخت جلو ببرید. گامهای درست و هرچند کوچک، در مسیر درست، قطعا شمارو به مقصد میرسونه.

در نظر داشته باشید هرچه جلوتر میرویم روحیات شما سازگارتر شده، نتایج عملی مشهود تر میشه و حتی با رسیدن به بازاریابی و فروش، قدرت شما نیز برای معرفی بیشتر کسب و کارتون و رسیدن به اون رشد تصاعدی بیشتر میشه. ضمن اینکه با مشارکتهایی که اینجا انجام میدید و شاید در ابتدا خیلی به نظرتون ساده و حتی غیر ضروری بیاد، در واقع کم کم این عادت را در خودتون بوجود میاورید که از کارهای تئوری به عمل روی بیاورید. بازی بیزینس را مثل هر بازی دیگر باید مرحله به مرحله از گامهای کوچک و ساده شروع کرد و به اتفاقات بزرگتر و قدمهای بلندتر رسید.

یادتون باشه که همه میتونند کارآفرین باشند. یک نفر با یک لبتاپ میتونه کارو شروع کنه و بعد به مرور اونو گسترش بده. کارآفرینی و کسب و کار، ابتدا در ذهن، روحیات و رفتار شما باید اتفاق بیوفته و شکل بگیره.

انجام بدیم

اولین بار که تصمیم گرفتم مهاجرت کنم، تا مدتها بهش فکر میکردمو میترسیدم. گاهی میگفتم همه زندگیم زیرورو میشه و از کجا معلوم که این راه درست باشه؟ اگه همه چیزمو از دست بدم با یه پسر کم سن و سال تو یه مملکت غریبه چیکار کنم؟ اصلا آدم میخواد تو یک شهر از این محله بره یک محله دیگه باز میترسه. از یک شهر به شهر دیگه بیشتر. حالا چه برسه از یک کشور به کشور دیگه با زبان و فرهنگ و خصوصیات کاملا متفاوت.

به ترس هام غلبه کردم و انجامش دادم، الان یه طوری شده اصلا برام مهم نیست تو کدوم کشور و شهر و محله باشم، چمدونم را میبندمو میرم. خیلی هم سریع خودمو با این تغییر وفق میدم و حتی ازش لذت میبرم. شما با تغییرات مهم زندگیتون چطوری برخورد میکنید؟ میتونید درباره آن در تالار گفتگوی زیر تبادل نظر بفرمایید.

چقدر از تغییر میترسید؟ تجربه ای داشتید؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای
این مطلب در مجموع ۱۱۹ بار و امروز ۱ بار مشاهده شده است.
.
FavoriteLoading به علاقه مندیهایم اضافه کن!
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است