بایگانی‌ها

لذتی که در استقلال وجود دارد.

سلام. خیلی خوشحالم که در خدمتتون هستم و امیدوارم به هم کمک کنیم تا بهترین نتیجه ها را بگیریم. با شنیدن فایل صوتی زیر، نیازی به خواندن متن ندارید، فقط کافیست به انتهای مطلب و به بخش “انجام دهیم مراجعه بفرمایید.

خیلی از ماها صبح که میخوایم بریم سرکار، از خودمون میپرسیم تا کی باید اینجا کار کنم؟ چقدر باید برای مردم کار کنم؟ آیا کسی قدر زحمت های منو میدونه؟ آیا اندازه زحمتی که میکشم درآمد دارم؟

اینجاست که با خودمون فکر میکنیم کاش کسب و کار مستقل خودمونو داشتیم و میتونستیم براش برنامه ریزی کنیم و اندازه زحمتی که میکشیم درآمد داشته باشیم.

نکته ای که وجود داره اینه که اصلا کسب و کار مستقل یعنی چی؟ چه مزایا و معایبی برامون داره و چه سختی هایی رو باید براش تحمل کنیم؟ آیا هر کسب و کاری غیر از کارمندی، کارآفرینی محسوب میشه؟

ما بین کارمندی و کارآفرینی یک نوع دیگه ای هم داریم که شغل آزاد به حساب میاد. شما کارمند کسی نیستید و برای خودتون کار میکنید ولی لزوما کارآفرین هم نیستید، فقط یک شغل آزاد دارید. دانستن تفاوتهای اینها به شما کمک میکنه که راهکارها و استراتژی های مناسبتری برای گسترش و فروش بیشتر به کار بگیرید.

معمولا شغل آزاد، به سرمایه بیشتر نیاز داره ولی راه کارهاش مشخص هست و قبلا هزاران نفر اون کار را انجام داده اند. شما هم میتوانید تغییراتی در آن داده و متفاوت تر آنرا اجرا کنید. ولی کارآفرینی گاهی با کمترین هزینه ها امکان پذیر هست.

لذت کسب و کار مستقل فقط کسب درآمد بیشتر نیست، فقط استقلال مالی نیست. شما وقتی مذاکره یاد بگیرید، قطعا در ابعاد دیگر زندگیتون هم تاثیر میذاره. اصلا همه زندگی مذاکره و رسیدن به تفاهم هست. شما وقتی برای کسی کاری انجام میدید و در ازای رضایت اون پولی دریافت میکنید حتما که خیلی خصوصیات را در خودتون پرورش دادید که به جای رقیبتون شما انتخاب شده اید. حتی اگه احیانا در مواردی ضرر کنید یا پولی را از دست بدید، باز اون عادات و خصوصیات در شما هست و اثرات مثبتش در زندگی شما وجود داره.

شغل، بخشی از زندگی شماست، ولی کارآفرین بودن شخصیت شما و همیشه در کنار شماست. اگه قدرت ریسک پذیریتون بیشتر میشه، اگه یاد میگیرید برای کسب و کارتون برنامه ریزی کنید، اگه عادات خوب را جایگزین برخی دیگه از عادات میکنید، این خصوصیات در بقیه زندگی شما و روابط شما هم جریان داره و یک مهارت محسوب میشه.

خب مهارت هم فقط با انجام دادن و تمرین بدست میاد. شما با مطالعه نمیتونید دوچرخه سواری یاد بگیرید؛ با درس خوندن جراح مغز نمیشین، مگر اینکه هر چه بلد هستید رو انجام بدید. این انجام دادن خودش یکی از مهمترین و لذت بخش ترین مهارتهای زندگی هست که خیلی ها توانش را ندارند.

شما وقتی مستقل میشین که شخصیت مستقلی داشته باشید نه فقط پول بیشتری. خیلی هارو میشناسید که پول توجیبی که از پدر و مادرشون میگیرن از سود کسب و کار ما بیشتره، ولی مستقل نیستند. پس اگر شما قراره از استقلال مالی خودتون لذت ببرید حتما مراحلی رو طی میکنید که در همه ابعاد زندگیتون موثره و این چیزی هست که من در این چندماه روی اون اصرار دارم.

دانستن روش ها و مطالب تئوری که خیلی هاتون از من هم بهتر بلدید، و انجام دادن و صبوری تا رسیدن به نتیجه که معمولا اکثرمون در اون ضعف داریم.

من تلاش کردم در مرحله اول شما را با روحیات هر کدام از انواع بیزینس آشناتر کنم، مزایا و معایبش رو براتون بگم و شما را برای رویارویی با مواردی که در پیش خواهید داشت آماده کنم. اینکه چه تخصص هایی لازم دارید، تیمتون باید چه ویژگیهایی داشته باشه، چه روحیاتی رو باید در خودتون تقویت کنید و مواردی از این قبیل.

نکته ای که باید یادآوری کنم اینه که من اگه بخواهم به صورت تئوری این اتفاق را جلو ببرم، میشه فقط شش ماه راجع به کارآفرینی صحبت کرد و رسیدن به مراحل عملی و راه انداختن کسب و کار اونقدر زمان بر میشه که حوصله تون سر بره.

برای همین من مراحل رو از ابتدا تا انتها و به شکل متوالی در نظر گرفتم. هر چه که برای شروع کار لازم باشه را پیش میبریم ولی شاید در مرحله چهارم نکته ای لازم باشه که اضافه بشه و اون موقع مطلب جدیدی به مرحله اول اضافه میکنم و یادآوری میکنم که اونو مطالعه کنید تا برای ادامه مرحله چهارم ابهامی نداشته باشید.

بعنوان مثال اگر بخوام بگم از این نوع تبلیغات و بازاریابی استفاده کنید، باید بگم که کسب و کارتون در چه مرحله ای هست و چه توانایی هایی داره. خب احتمالا این را در ابتدای راه ندونید و با شیوه های مختلف بازاریابی هنوز آشنا نباشید و گفتنش هیچ فایده ای نداره. بنابراین در جای مناسب خودش مطلب اضافه میشه که ذهنتون انباشته نشه از موارد تئوری بی مصرف. این اتفاق مثلا وقتی که در مرحله برندینگ هستیم هم میوفته و باید مطالبی به بخش بازاریابی و تبلیغات و فروش و مذاکره هم اضافه بشه.

پس لطفا در ابتدای کار تصور یک دوره که اونو تا انتها طی کنید و سپس بروید و کسب و کار خودتون را راه بیندازید از ذهنتون خارج کنید، ما قراره همینطور که داریم دوره را جلو میبریم، کسب و کار خودمون را هم راه اندازی کنیم، براش بازاریابی و تبلیغات کنیم و به فروش برسونیم. این مستلزم این هست که نیروی اجرایی و عملگرایی خودتون را تقویت کنید و هرکاری برایتان مقدور هست را انجام دهید و هر سئوالی دارید بپرسید و اون مرحله را با نتیجه به پایان برسانید، نه با فرضیاتی که در دهنتون میمونه که بعدا ازش استفاده کنید.

یکی از ایرادهای سیستمهای آموزشی کند بودن و دیر نتیجه دادن آن هست، تا آن حد که برای استفاده کننده فرسایشی شده و نتیجه لازم از آن گرفته نمیشود. ضمن پرهیز از عجله بی مورد و هیجانی، ولی تلاش میکنم نکات تئوری و عملی را حین راه اندازی بیزینس به یاد بسپاریم که به روند کار لطمه نزند.

شما در یک جمع قرار گرفته اید که همه مثل خودتان فکر میکنند، همه در تلاش هستند که موفقیتی بدست آورند و کسب و کار خودشون را گسترش بدهند، بنابراین این بهترین فرصت هست که از تجربیات و همفکری های دیگران استفاده کنید و در بحث ها مشارکت کنید. خاطرتون باشه که وقتی میخواهید چیزی را به شکل عملی یاد بگیرید بهترین مربیان و اساتید کسانی هستند که یک مرحله از شما جلوتر هستند. برای یادگرفتن تنیس راجرفدرر نمیتونه براتون در ابتدای راه بهترین مربی باشه. اون اصلا یادش رفته ۲۰ سال پیش در مراحل اولیه آموزش چه سختی ها و مشکلاتی پشت سر گذاشته و سخت تر میتونه خودشو تو موقعیت شما قرار بده. پس از این فضا و این جو یکسانی که وجود داره به بهترین شکل استفاده کنید. از افرادی که کمی بیشتر از شما تجربه دارند یاد بگیرید و به آنهایی که کمتر از شما تجربه دارند یاد بدهید تا در جو بوجود آمده همه با هم رشد کنیم.

لحظاتی که شما دارید به کسب و کار خودتون فکر میکنید و اونو در ذهنتون پرورش میدهید هم بخشی از ساعات کاری شما و اتفاقا از مهمترین آنها هست. اما این اتفاق گاهی باعث میشه از انجام بعضی از کارها باز بمونید یا غوطه ور شدن در این افکار موجب شه اونها را تمام و کمال یا با بهترین کیفیت انجام ندید. چند راهکار برای این موضوع در نظر کرفته ام. اول اینکه در تالارهای گفتگو مواردی که در ذهنتون هست را میتونید به اشتراک بگذارید. نوشتن موضوع خودش به حل مسئله کمک میکنه و خب علاوه بر اون با مشارکتهای دیگر دوستان میتونه افکارتون جهت دهی بشه و ایده هایی برای حل اون به ذهنتون برسه.

اتفاق بعدی داشتن یک چک لیست در طول دوره هست. مواردی که باید به شکل عملی و با کیفیت انجام بشه را تعیین میکنیم که در طول روز انجام بشه و افکار و درگیری های ذهنی که داریم باعث نشه اونها را فراموش کنیم. از آزمونها هم استفاده کرده ام برای اینکه هم مطالب برایتان مرور بشه و هم نقاط ضعف و قوت مشخص شده و روش برنامه ریزی کنیم. همونطور که گفتم برگشت به نکات مهم و یادآوری نکات جدید در دوره های قبلی هم میتونه در این مورد کمک کنه.

خب این هم اشاره کنم که هر کدوم از دوستانی که در این دوره شرکت میکنند؛ دارای روحیات متفاوتی هستن. تجربیات مختلفی دارن؛ بعضی ها تازه میخوان کسب و کاری رو شروع کنند بعضیا احساس کردن برای پیشرفت کسب و کارشون اینجا میتونند چیزهای جدیدی پیدا کنند.

اولین اتفاقی که میخوایم ازش لذت ببریم این هست جمع را در نظر بگیریم و به موفقیت همدیگه فکر و کمک کنیم. این خودش یکی از بزرگترین روحیات لذتبخش کارآفرینی هست که نیرو و انگیزه مارو برای موفقیت چندبرابر میکنه. تک تک عزیزان برای من یک شخصیت مجزا و مستقل هستند و البته در قالب یک جمع قرار گرفته اند. به مرور با همدیگه و روحیات همدیگه آشنا میشیم و به شکل اختصاصی من به مسائلی که در طول مسیر برای کسب و کار هرکدوم از دوستان پیش میاد فکر میکنم و با همدیگه مشورت میکنیم. هر کدوم از شما اینجا دارای یک پرونده مستقل هستید.

انجام بدیم

لذت مستقل بودن شاید از کودکی در دهن ما شکل میگیره. داشتن یک اتاق مجزا در خونه، شاید اولین لذت های مستقل شدن هست. ولی واقعا مستقل بودن کی معنی پیدا میکنه؟ مثلا من اومدم زیرزمین خونه رو جمع و جور کردم و یک قدم از اتاق مجزا فراتر رفتم و شب وسط یک عالمه خرت و پرت میخوابیدم ولی احساس میکردم الان نه تنها یک اتاق بلکه یک طبقه مجزا در اختیار دارم. بعد فکر کردم تا وقتی درآمد ندارم مستقل نیستم و به فکر درآمد افتادم، بعد دیدم نه هنوز مستقل نیستم چون درآمد دارم ولی برای کس دیگری کار میکنم. بعد که برای خودم هم کار میکردم اونقدر مشکلات داشتم که با خودم فکر میکردم اصلا ارزشش را داشت؟ الان مثلا مستقل شدم دیگه؟

شما انگیزه تون از مستقل شدن چیه؟ فکر میکنید کی به استقلال رسیده اید. میتونید اونو در تالار زیر برای خودتون و دیگران به اشتراک بذارید.

شما استقلال را چگونه تعریف میکنید

این مطلب در مجموع ۹۱ بار و امروز ۱ بار مشاهده شده است.
.
FavoriteLoading به علاقه مندیهایم اضافه کن!
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است