Bounce Rate چیست و چه اهمیتی دارد؟

 • Bounce Rate به طور خلاصه عبارت است از میزان بازدیدکنندگانی که وارد سایت و یا صفحه شما شده اند و بدون آنکه وارد پیج دیگری از سایت شما شوند و یا بر روی لینکی کلیک کنند ، سایت شما را ترک میکنند .

  در حقیقت Bounce Rate به شما نشان میدهد که چند درصد از بازدیدکنندگان ، مطلب مفید و موردنظر خودشان را در سایت شما نیافته اند و یا گرافیک و طراحی سایت شما را نپسندیده اند و از ادامه مطالعه سایت شما منصرف شده اند . پس بدیهی است هرچه درصد Bounce Rate کمتر باشد ، شما سایت موفق تری محسوب میشوید .

  Bounce Rate چیست ؟ مشاور و متخصص سئو ، فرشید رمضانی
  what is Bounce Rate?

  اما چه عواملی باعث بهبود درصد بونوس ریت ( بانس ریت ) سایت شما میشود و از خارج شدن بلافاصله کاربران از سایت شما جلوگیری میکند ؟

  یکی از مهمترین عوامل ، میتواند چگونگی ورود کاربران به سایت شما باشد . سایتهایی که کلمات کلیدی نامربوط انتخاب میکنند و یا تبلیغاتی کاذب و همگانی پسند میکنند ، به شدت Bounce Rate بالاتری دارند . وقتی کسی تبلیغ شما را میبیند و یا کلمات کلیدی را در گوگل جستجو میکند و به سایت شما می آید ولی نشانی از خواسته خود نمیبیند ، به شدت دلزده شده و سایت را ترک میکند .

  بونوس ریت
  Bounce Rate-seo

  عامل مهم دیگر ، چگونگی طراحی سایت شماست . سایتی بدرنگ و بد قواره ، با فونتهایی نا مناسب و کوچک و همرنگ و … در کنار انیمیشنها و عکس های پر حجم و نا مربوط ، باعث پس زدگی کاربران از سایت شما شده و درصد Bounce Rate را افزایش میدهد که این اصلا برای یک سایت حرفه ای مطلوب نبست . قراردادن منوها ، در جای مناسب و استفاده از عبارات مناسب برای هدایت کاربران نیز میتواند خیلی به درصد کمتر بازدیدکنندگانی که به سرعت سایت شما را ترک میکنند کمک کند.

  همینطور هدایت کاربران در تبلیغات و سئو سازی ، به یک صفحه فرود (Landing Page ) مناسب نیز از مهمترین عوامل میباشد که باید رعایت شود. ضمن آنکه کلیک بر روی تبلیغاتی که لینک خارجی دارند و باعث میشوند کاربر از سایت شما خارج شود نیز ، Bounce Rate سایت شما را بالا میبرد. درمجموع باز هم به این نتیجه میرسیم که سایت خود را برای کاربران طراحی کنید و محتوای مناسب و غیر تکراری درآن قرار دهید ، و نه اینکه آنرا برای موتورهای جستجو طراحی کنید .

  اکثر آمارگیرهای مشهور و حرفه ای مانند گوگل آنالیز و یا آلکسا و … Bounce Rate سایت شما را محاسبه کرده و به شما نمایش میدهند . به عنوان مثال تصویر روبرو که متعلق به سایت خودم هست ، به شما نشان میدهد که چگونه آنرا در سایت آلکسا بیابید و از درصد آن برای سایت خودتان مطلع شوید . اگر درصد آن بیش از 75 درصد بود ، باید فکری برای این قضیه بکنید چون به شدت سایتتان درخطر از دست دادن بازدید کنندگان مفید هست و اگر درصد آن کمتر 50 درصد بود ، بدانید مسیر درستی را پیش گرفته اید و باید ریزه کاریها را رعایت کنید تا بازهم آنرا بهبود دهید . البته ماهیت سایتها نیز نقش مهمی دارند و معمولا” فروشگاهها و سایت های تبلیغاتی و سایتهای اسپم ، بونوس ریت بالاتری دارند .

  این مقاله را نیز که به شکل جدی تر و حرفه ای تری ، به بانس ریت میپردازد مطالعه بفرمایید 

  فرشید رمضانی مشاور و متخصص سئو و کارشناس تبلیغات

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  این مطلب در مجموع 76 بار و امروز 1 بار مشاهده شده است.
  .